eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

GoogleDocs i blox

Udało mi się na miniblogu (patrz prawa strona tego bloga) zamieścić wpis przygotowany w Google Docs & Spreadsheets (GDS) za pośrednictwem MetaWeblog API bloxa, opisywanego kilkukrotnie na blogu pana Pawła Wimmera, choćby w notce o blogowaniu z Flocka .
Usługa GDS powinna być dostępna dla każdego posiadacza konta Google. Nie sprawdzałem tego jednak, bo ja sam kiedyś miałem konto w serwisie www.writely.com, przejętym przez Google i zintegrowanym z innymi jego usługami, stąd jestem użytkownikiem "automatycznym". Główną zaletą tej usługi jest funkcjonalny edytor a także możliwość wygodnego zarządzania wieloma dokumentami, poprzez chociażby tagi. Ciekawym rozwiązaniem może być także opcja współdzielenia przygotowywanego dokumentu, jeśli kilka osób pracuje nad jednym blogiem.
Jeśli już ktoś korzysta z GDS, to podpowiem jak go skonfigurować do publikowania wpisów na blox.pl.
Trzeba wejść w ustawienia (Settings) i w sekcji Blog settings wejść w link edit info... Ukaże się takie okno konfiguracji.


 • jako API należy wybrać MetaWeblog API, w polu URL wpisać http://www.blox.pl/xmlrpc
 • w ustawieniach bloga podać dane do zalogowania użytkownika bloxa, a także opcjonalnie tytuł bloga (człon z blogowego adresu przed .blox.pl). Jeśli prowadzi się tylko jeden, to po zapisaniu zostanie on wybrany automatycznie. Jeśli prowadzi się wiele, to automatycznie wybrany zostanie pierwszy znaleziony
 • zaznaczając ostatnią opcję sprawimy, że tytuł publikowanego dokumentu będzie także tytułem blogowej notki
 • jeśli chcemy notkę przypisać do wybranej przez siebie bloxowej kategorii, wystarczy przygotowanemu dokumentowi nadać tag zgodny z opisem kategori
 • potwierdzamy OK i do dzieła (można jeszcze zrobić Test, żeby upewnić się, że ustawienia działają).

Wystarczy teraz utworzyć nowy dokument i wypełnić go treścią. Nadać tytuł (File - Rename... w edycji dokumentu) i opcjonalnie jakiś tag jako kategorię (to już w widoku wszystkich dokumentów). Wejść w sekcję Publish i wykonać Post to blog. Przed publikacją można wejść w edycję ustawień API i zmienić docelowy blog (jeśli prowadzi się więcej niż jeden). Po publikacji notkę można usunąć lub też zmienić jej treść i opublikować ponownie. Działa to sprawnie.
Zamierzam się przestawić na tę formę blogowania.W czasie testów natknąłem sie na pewien problem, który chyba jest bugiem (nie wiem tylko, której usługi: GDS czy API bloxa)
Objawia się on komunikatem o niepoprawności URL i niemożnością opublikowania notki.Problem występuje wtedy, kiedy w tytule (bądź atrybutach hiperlinków) notki znajdzie się jakiś niedozwolony znak. W moim przypadku był to ampersand (&).
Z początku myślałem, że ma to związek z obecnością hiperlinków w treści wpisu, ale wydało mi się to odrobinę niedorzeczne. Po kilku experymentach doszedłem do rozwiązania problemu i usunąłem ampersand z tytułu. Teraz już wiem, że trzeba go unikać.

Ta notka powstała w Google Docs & Spreadsheets i trafiła na wybrany przeze mnie blog.
piątek, 27 października 2006, sgk

Polecane wpisy

 • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

  Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

 • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

  W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

 • takie prace warto propagować

  Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
paul1981
2006/10/30 04:36:20
Kablog na komorki tez dziala.
-
a.dan.ti
2006/10/30 19:49:06
o jak fajnie, nie będę się musiała sama dokopywać jak to zrobić! zaraz przetestuję :-)
-
daredevil83
2007/12/19 20:07:38
Dzięki za ten poradnik!
Kiedyś sam próbowałem skonfigurować Dokumenty pod kątem bloxa - bez powodzenia. Teraz poszło szybko, łatwo i przyjemnie;-).
Pozdrawiam serdecznie!
-
2018/10/23 18:16:25
google adwords
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT