eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i favikonka

Favikonka to taki mały element charakterystyczny jakiegoś serwisu internetowego lub strony - mały obrazek w pobliżu nazwy strony na aktywnym panelu/tabie. Zapisuje się także obok bookmarku - wpisu w ulubionych. Przykładem jest choćby małe czerwone na tym blogu...
Favikonka jest najczęściej plikiem w formacie ICO (systemowa ikona), ale spotkałem także na kilku stronach pliki GIF. Format PNG też działa. Aby się pokazywała potrzebna jest jej definicja w bloku head dokumentu HTML, w postaci:
<link rel="shortcut icon" href="lokalizacja-pliku-favicon.ico"
 type="image/x-icon"/>
Zazwyczaj wystarcza kod bez definicji typu:
<link rel="shortcut icon" href="lokalizacja-pliku-favicon.ico"/>
Kilka dodatkowych informacji można wyczytać w tym wpisie na blogu Riddle'a.


Jednak z favikonką na bloxie jest pewien mały problem.
Na ten moment w module administracji nie ma możliwości zdefiniowania favikonki dla bloga.
Nie ma też możliwości dostępu do bloku head.
Jedyny sposób do dopisać kod w postaci jak na przykładach w sekcji Wygląd -> Elementy -> Pole na kod HTML, który mimo, że pokazuje się na końcu ładowanej strony, to zadziała.
Naturalnym wydawało by się załadowanie do zasobów bloga ikony w pliku ICO i wskazanie odniesienia do niej we wstawianym kodzie. Ale jak na razie nie można dodawać do zasobów bloxa plików w formacie ICO (administratorzy może coś kiedyś zadziałają...), więc pozostaje:

 • albo wrzucić plik ICO na jakiś zewnętrzny serwer i bezpośredni link do niego wstawić do kodu
  <link rel="shortcut icon" href="http://serwer/plik-favicon.ico"/>
  
  To rozwiązanie ma taką wadę, że jeśli są problemy z dostępnością zewnętrznego serwera, to wtedy ikonka się nie ładuje.
 • albo zapisać ikonkę w formacie GIF/PNG (te obsługują przezroczystość, można skorzystać np. z IrfanView), wrzucić ją do zasobów bloga i do takiego pliku odnieść się w kodzie:
  <link rel="shortcut icon" href="/resource/plik-favicon.png"/>
  
  Wadą tego rozwiązania jest potrzeba zmiany formatu pliku i zrobienia przezroczystości, co czasem może być kłopotliwe dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat... Mam też nadzieję, że administratorzy bloxa dopuszczą umieszczanie plików ICO w zasobach. A najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość jawnego ustawienia favikonki w module administracyjnym.
środa, 01 listopada 2006, sgk

Polecane wpisy

 • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

  Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

 • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

  W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

 • takie prace warto propagować

  Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Ponieważ jestem leniwa z Fubu
eksperymenty informatyczne zrobiłam sobie flavikonę czyli taki mały znaczek , który wyróżni ten blog i jest fajnym bajerkiem. Ikonkę zrobiłam jak umiałam przy wykorzystaniu turialu programy photoshop z tej strony »
Wysłany 2007/04/20 19:21:05
Favikonki z Naumachia
Jak widać w moich blogach pojawiły się favikonki, co podobnie jak zakrętkę na punkcie RSS-a zawdzięczam Eskeyowi . Napisał on jeszcze w listopadzie zeszłego roku , jak je zrobić, a że podał kilka sposobów, ja sam podzielę się tylko jednym - tym, ... »
Wysłany 2007/07/12 11:28:22
Komentarze
2007/04/02 20:22:10
To dawny post, ale jakoś się do niego dogrzebałem poprzez odsyłacz na mainie. Mam takie pytanko z ciekawości, może mi to wyjaśnisz - czasem zdarza się, że firefox dodaje do linku w zakładkach wziętą nie wiadomo skąd favikonkę. Tzn. inaczej - raz widziałem u jednej osoby w zakładkach, ze do mojego bloga firefox przypisał favikonkę z... portalu o2 :D Nie znam się na tym wszystkim zbyt dobrze, ale zaciekawiło mnie jak to możliwe, że program tak sobie przypisał wszystko...
Pzdr!
-
sgk
2007/04/03 11:30:25
Firefox sam sobie tego raczej przypadkowo nie dopisuje. Jeśli na stronie/blogu nie ma zdefiniowanej favikony, to nic się nie doda w zakładkach. Podobnie, gdy ikona ma za duży rozmiar i/lub wielkość pliku.

Jednak są rozszerzenia do Firefoxa, które pozwalają na przypisywanie dowolnych ikon do zakładek -> Favicon Picker 2 . Być może ta osoba korzysta z takiego rozwiązania.
Ja z niego korzystam ;)
-
2007/04/03 19:30:56
Heh, no właśnie ona niczego takiego nie używa... Albo nie wie, że ma taką wtyczkę zainstalowaną - choć wtedy i tak musiałaby to zmienić świadomie, a nie wiedziała skąd ta zmiana :)

Dzięki za małą lekcję informatyki :) Wrzuciłem sobie ten programik do pluginów, to fajna sprawa. A przy okazji dzięki twojemu postowi wreszcie wrzuciłem na bloga favikonkę - dodałem plik z rozszerzeniem jpg i też działa.
-
sgk
2007/04/03 20:56:07
Ciężko stwierdzić, co to za przyczyna była, bo standardowo Firefox tak nie robi.

A twoja favikonka wygląda git.
Mam nadzieję, że znajdziesz tu jeszcze coś ciekawego ;)
-
2007/06/26 20:10:59
dzieki za pomoc z tym faviconem, dziala!
-
nauma
2007/07/11 19:18:06
Szkoda tylko, że favikonki z reguły są ignorowane przez cholernego IE. Eskey, masz może pomysła na to?
-
sgk
2007/07/12 09:53:01
Na favikonki w IE nie ma sposobu.
Problem leży w sposobie zapisywania przez IE bookmarków (ulubionych): są to pojedyńcze pliki a favikonka do nich jest trzymana w plikach tymczasowych. A te jak wiadomo co jakiś czas są usuwane.
Nie wiem jak to jest w najnowszym IE7, ale podejrzewam, że wcale nie lepiej.
-
ania_odense
2008/02/19 02:01:22
ja tez zrobilam sobie ikonke :) fajnie
-
Gość: 4staskorupska, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/08/25 11:25:50
Niestety nie udało mi się zrealizować tych obszernych podpowiedzi w swoim blogu, bo mam chyba jakiś błąd na stronie bloga. Aktualnie korzystam z przeglądarki Opera, a blox zrobiłam w IE; i teraz nie pojawiami się edytor w edycji bloxa. Co powinnam zrobić, żeby wyeliminować ten błąd. Wprawdzie pojawiają się raporty błędów, ale nie bardzo rozumiem ich treść - należę do tych "zielonych blogerów" i stąd moja prośba o pomoc. Ewa
-
sgk
2008/08/28 00:35:52
Ten mój tekst jest w zasadzie nieaktualny, bo niedawno Blox ma prostą obsługę favikonki, poczytaj tutaj - blox.blox.pl/2008/06/Wkrotce-kolejna-porcja-nowosci.html
-
nika_blue
2008/09/22 15:54:26
Tak wiem, nie powinnam Ci się oświadczać bo Twoja rodzina i moje plany matrymonialne ale jesteś po prostu genialny :) Ten (znaczy się mój) blog zaczyna w końcu wyglądać jak blog-wszystko-mający :) Normalnie Cię uwielbiam! DZIĘKI WIELKIE :)

p.s. chodzi o to że właśnie mam favoticonkę :)
-
sgk
2008/09/23 00:46:06
Tiaa, teraz, kiedy mam żonę i rodzinę innym kobietom takie deklaracje przychodzą nadzwyczaj łatwo ;)
Widzę, że dziś ogrom Twej radości był odwrotnie proporcjonalny do rozmiaru favikonki :)

PS.
A na marginesie spytam - wykorzystałaś mój stary "trickowy" sposób czy ten "naturalny", który od niedawna udostępnia blox?
-
nika_blue
2008/09/23 10:08:37
No może i z tą łatwością deklaracji coś jest na rzeczy :P

Co do favo to jest za mała? Miało być 16/16 więc tak zrobiłam :( I wrzuciłam do zasobów bloga bo drugi sposób był dla mnie nie tak klarowny. A później skopiowałam linijkę od Ciebie i wrzuciłam do kodu HTML. I tyle. Nie umiałam z niej zrobić nic jak tylko .jpg :( A co jest nie tak?
-
sgk
2008/09/24 00:00:10
Wszystko jest OK! Favikonka to 16x16 pixeli.
Miałem na myśli tylko to, że ten jej rozmiar to drobnostka, a cieszyłaś się z niej bardzo - stąd ta matematyczna "odwrotna proporcjonalność" która Ciebie - humanistkę - mogła nieco wystraszyć ;)
-
nika_blue
2008/09/24 00:03:57
No tak :) a ja już szukałam drugiego i trzeciego dna :) Odwrotna proporcjonalność :P
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT