eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

serwis MyBlogLog - co też mnie napadło?

Korzystam z internetu już ładnych parę lat. Przez ogromną ich większość korzystałem biernie. Dopiero przed ponad dwoma laty przełamując się zacząłem tworzyć jakieś treści (blox, strona rodzinna). Idzie mi to tak sobie, gdyż w dalszym ciągu rola obserwatora internetowego życia jest mi bliższa, a czytanie kanałów RSS/ blogów/serwisów pochłania większość wolnego czasu. Ale niedawne zetknięcie się z MyBlogLog (MBL) sprawiło, że "coś" mnie popchnęło do działania...
Moje zainteresowanie serwisem MBL zaczęło się po przeczytaniu artykułu "mybloglog i przejmowanie sieci" na blogu net.to (który notabene jest dla mnie naprawdę wpływowy1). Równocześnie znalazłem widżet "Recent Readers" (okienko z awatarami odwiedzających) wpięty w blog Public Relations Online, stąd uznałem, że nie powinno być problemów technicznych z korzystaniem z usług MBL na bloxie. Rzekłbym, że obaj autorzy są "pomysłodawcami" mojej próby zainteresowania użytkowników platformy blox.pl możliwościami serwisu MBL.
Innymi słowy: po latach bierności przyszedł mi do głowy pomysł na małą aktywność ;)

W samym MBL najbardziej podoba mi się koncepcja budowania społeczności wokół rożnych platform blogowych. Każdy użytkownik może swobodnie dodać tam swoje konto, zadeklarować swoje zainteresowanie innymi blogami, mieć możliwość poznania ciekawych miejsc w internecie i ludzi o interesujących poglądach czy umiejętnościach. Dlatego w mojej opinii ta idea jest warta szerzenia - wyjście poza hermetyczne kręgi platform. Poważnym atutem jest też nowatorska (i jak na razie unikalna) forma prezentacji czytelników - jawnie pokazywane awatary widżetu "Recent Readers" zamiast suchych statystyk w postaci IP/referer.
Zupełnie niedawno ruszyło zainteresowanie MBL w polskiej blogosferze, a społeczność polskich użytkowników właśnie przekroczyła 100 uczestników. Zbiegło to się w czasie z biznesowym przejęciem MyBLogLog przez Yahoo, co wróżyć może serwisowi stabilny rozwój, mam nadzieję w kierunku znakomitego i popularnego flickr! (choć na marginesie daje niewielką szansę na polonizację serwisu, bo używany przez wielu Polaków flickr! do tej pory nie ma polskiego interfejsu).

Ale jak już pisałem w poprzednich notkach: pełnię zalet MyBlogLog da się odkryć tylko przy powszechnym z niego korzystaniu, więc próbuję "sprzedawać" pomysł bloxowiczom.

Jednakże rozpoczęty przez mnie na bloxowym forum wątek o serwisie nie spotkał się jak do tej pory ze zbyt wielkim odzewem. Pewnie wielu blogujących tam nie zagląda. Podejrzewam też, że do użytkowników nie przemówił dość techniczny styl postu, ale zrozumiałem to dopiero po przeczytaniu wpisów u taishy czy u cito1, w których autorki użyły bardziej ludzkich argumentów przemawiających za ideą MBL. Dodatkowo wymienione dziewczyny (oraz darię_nowak) tak naprawdę namówiłem w sposób bezpośredni. Wydaje się on chyba dość skutecznym przy przełamywaniu ludzkich oporów przed nowoczesnością. Celowo użyłem określenia "dość" gdyż po kilku komentarzach pod wymienionym postem taishy także widać niechęć niektórych (znanych jej) czytelników do odkrywania swojej osoby. Dla wielu użytkowników anonimowość pojmowana jako nie pokazywanie się jest istotną cechą internetowego życia. Według mnie to cecha złudna. Login, nicki, aktywność w komentowaniu, adresy IP w statystykach to przecież nie jest anonimowość! Więc czemu nie spróbować otwarcie komunikować swoje zainteresowanie jakimiś blogami?
Opory przed "technikaliami" przełamać dużo łatwiej: wystarczy o w miarę czytelną instrukcja oraz moja otwartość na pomoc w miarę potrzeb.

Wierzę jednak, że z czasem użytkownicy bloxa przekonają się do zalet MBL, do których nie trzeba zachęcać dużej części polskiej blogosfery, zwłaszcza tych osób, którzy prowadzą własne blogi poza popularnymi platformami i są na bieżąco ze światowymi trendami w internecie.

Poza tym mam też w głowie kolejną "bezpośrednią inicjatywę bloxową"...


1 Parafrazuję nieco wyniki raportu agencji Edelman na temat życia blogowego w polskim internecie okraszonego raportem 10 wpływowych blogów (o którym mowa w wielu miejscach: netto, tebe, eirena, mediacafe).
wtorek, 23 stycznia 2007, sgk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
taisha_te
2007/01/24 20:26:16
i bardzo dobrze, że Cię napadło :-) tak naprawdę tylko od nas zależy, jaki będzie ten nasz kawałek netu i zamiast myśleć: no ale co ja mogę? trzeba myśleć: mogę :-) mam nadzieję, że tym myśleniem zarazisz jeszcze wielu :-)
pozdrawiam
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT