eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

serwis MyBlogLog - zobacz, kto Cię odwiedza

Innym "bajerem" napotkanym w ciągu ostatnich kilku dni na różnych blogach (w tym polskich na blox.pl) jest widoczna na nich pewna przyciągająca wzrok sekcja: zdjęcia czytelników odwiedzających ostatnio dany blog. Dość szybko okazało się, że mają one wspólne źródło - serwis MyBlogLog (dalej MBL)...
Z ciekawości sprawdziłem jak to działa i zainstalowałem tutaj. Idea MBL jest prosta: po zarejestrowaniu się w serwisie, dodaniu do niego własnego bloga jako zalążka małej społeczności i dopisaniu na własnym blogu małego skryptu (widżetu) można obserwować odwiedzających nas czytelników, którzy także są tam zarejestrowani (i mają skonfigurowany awatar). Do tego można mieć różne statystyki (szczególnie w płatnej wersji konta), ale tak najbardziej użyteczna i przyjemna wydaje się ta część z pokazywaniem odwiedzających. Jednocześnie odwiedzając blog innego zarejestrowanego użytkownika MBL pozostawiamy informację o swojej obecności. Przy częstych odwiedzinach możemy zadeklarować się jako uczestnik społeczności tego bloga (kurcze, "członek", czyli polski odpowiednik angielskiego "member" ma taki pejoratywny wydźwięk...). Co jeszcze to nie wiem, bo jeszcze jest za wcześnie na jakiekolwiek wnioski.
A oto wycinki sekcji z MyBlogLog z różnych blogów:


Pomysł wydaje się unikalny i kojarzy mi się z nowym etapem w idei blogowania i budowania "społecznego" internetu. Dzięki takiemu serwisowi czytelnicy przestają być anonimowymi zapisami w statystykach a stają się jawnie zadeklarowaną wspólnotą. Wizualizacja odwiedzających daje wrażenie "uczłowieczenia" internetowej strony, zwłaszcza jeśli jako awatar użytkownicy ustawią własne zdjęcie (ups, ja akurat nie mam). Do tego można świadomie dołączyć do mniejszej lub większej społeczności czytanego dziennika, mając szanse na nawiązanie bliższych relacji.

Jak na razie Polaków zarejestrowanych w serwisie jest niewielu, samopoliczenie się nie idzie zbyt dynamicznie, podobnie jak mój wpis na wykopie nie zachęcił zbyt wielu do dołączenia się (może dlatego, że przebywa od kilku dni na wykopalisku?). Może jakoś sprzedam temat na bloxowym forum?
piątek, 05 stycznia 2007, sgk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Łukasz Więcek, *.zgora.dialog.net.pl
2007/01/08 16:18:04
O - i wycinek screena mojego bloga się załapał ;) Pozdrawiam serdecznie wszystkich internautów ;)
-
sgk
2007/01/08 23:53:29
A bo swoim blogu oprócz ciekawych wpisów masz też dużą grupę awatarów z MyBlogLog, co w wypadku tego wpisu było bardzo przydatne ;)
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT