eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i tagi - tymczasowe rozwiązania

Pomimo braku wbudowanej obsługi tagów (kluczy) w blogi na blox.pl niektórzy użytkownicy dają sobie radę z obejściem tego ograniczenia, stosując mechanizmy tagowania dostępne na zewnętrznych serwisach...
Jednym z nich jest zoomclouds, który analizuje wpisy przez kanał RSS bloga, automatycznie wykrywając słowa kluczowe i budując "chmurę tagów". Testowałem go kiedyś, ale nie przypadł mi do gustu mechanizm autodetekcji słów kluczowych (bo wykrywał za dużo i nie takie jak chciałem, nie potrafił analizować kontekstu języka polskiego a edycja znalezionych była jakaś mało przyjazna). Dużym minusem był także dla mnie brak obsługi polskich liter. Jednak jest z powodzeniem stosowany przez niektórych użytkowników, jak choćby na blogach tierralatina.blox.pl czy tedwie.blox.pl (aktualizacja 2007.02.27: z powodu długiego ładowania się gadżetu, zniknął on z bloga tedwie.blox.pl, szczegóły w komentarzach).

Drugim jest del.cio.us, serwis służący tak naprawdę do kolekcjonowania ulubionych linków znalezionych w internecie. Ale można go zaprząc także do tagowania bloxowych notek i budowania "chmury tagów" a działa szybciej niż zoomclouds -> vide blog taishy czy ten mój.
Drobną wadą może być brak automatu analizującego klucze, trzeba opisywać notki samodzielnie poza blogiem. W zamian jest dużo większa kontrola nad tagami, a gdy się człowiek już upora z zaległymi wpisami, to bieżące oznaczanie jest bardzo szybkie i wygodne. Zwłaszcza, że dla niektórych przeglądarek jest dostępne użyteczne rozszerzenie, a dla pozostałych sprytne bookmarklety - oba sposoby bardzo ułatwiają dodawanie wpisów do tagowej kolekcji.
To rozwiązanie spodobało mi się, przetestowałem dokładnie, wdrożyłem u siebie i już pracuję nad instrukcją.

Osobnym tematem jest Technorati - serwis zorientowany na łączenie w jednym miejscu światowej blogosfery. O ile w dwóch poprzednich przypadkach tagowanie odbywa się na poczet lokalnego wykorzystania na blogu, to opisywanie słowami kluczowymi dla Technorati ma na celu zgromadzenie ich w centralnym katalogu serwisu, aby później móc po tych słowach kluczowych przeszukiwać światowe blogi. Innymi słowy ma to charakter globalny, a nasz blog może zginąć gdzieś w dużej masie innych.
W tym przypadku tagi dodaje się do treści blogowego wpisu, według ustalonych zasad - wykorzystanie nie powinno więc nastręczać trudności. Wyszukiwanie odbywa się jednak poza blogiem, a stworzenie lokalnej "chmury tagów" jest raczej niemożliwe (aktualizacja 2007.02.27: na podanej przez tierralatinę stronie z narzędziami dla Technorati, link do tego dotyczącego lokalnej chmury tagów nie działa).


Wszystkie wymienione serwisy oprócz użyteczności łączy jedna rzecz - są anglojęzyczne.
Nie wiem, czy istnieje jakiś ich polski odpowiednik (czy też klon)?
Jak bumerang bowiem na tym blogu powraca sprawa bariery językowej, dla niektórych użytkowników będącej trudnością w korzystaniu z zagranicznych, niejednokrotnie bardzo użytecznych stron.
A przeszukiwanie bloga według tagów/kluczy jest według mnie niezmiernie przydatne.

PS.
Opisywane tagi to trochę inna sprawa niż te z ogólnoblogowej zabawy...
wtorek, 27 lutego 2007, sgk

Polecane wpisy

  • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

    Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

  • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

    W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

  • takie prace warto propagować

    Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
blox i tagi - del.icio.us z experymenty informatyczne
zakładanie konta del.icio.us w tym celu trzeba wejść na stronę rejestracji konta należy podać nazwę użytkownika nick, dwukrotnie hasło, aktywny adres e-mail na który przyjdzie potwierdzenie oraz przepisać kod z obrazka wypełnienie ... »
Wysłany 2007/05/20 14:57:18
Komentarze
tierralatina
2007/02/27 10:46:40
Dzieki, ze dostrzezenie mojego bloga! :)
Mala uwaga do Technorati: Od pewnego czasu wsrod olbrzymiej ilosci roznych gadgetow oferuja oni takze chmure lokalnych tagow do umieszczenia u siebie. Szczegoly sa tutaj:
www.technorati.com/tools/

Dodam, ze warto dodac wlasnego bloga to technorati. Tworzy sie fajna wspolnota blogow piszacych na podobny temat. Ja odkrylem sporo ciekawych blogow, wlasnie dzieki Technorati.
-
froasia
2007/02/27 22:07:33
Ja też dziękuję za odniesienie do mojego bloga. Niestety z powodu długiego czasu ładowania (stronka otwierała się 2 minuty) zaprzestałam na razie zabawy z tagami, ale jestem przekonana, że tymczasowo.
-
sgk
2007/02/27 23:21:48
Nie ma sprawy z odniesieniami do Waszych blogów - podoba mi się to, że korzystacie z rozwiązań do tagowania, choć akurat froasiu zrezygnowałaś po tym, jak napisałem ten tekst :)
Też zauważyłem, że zoomclouds może spowalniać ładowanie bloga, ale nie pisałem o tym, bo nie miałem dokładnych danych, a korzystacie u siebie także z innych gadżetów.
Tagi z del.icio.us działają natomiast bardzo szybko.

@tierralatina
Sprawdziłem te oferowane narzędzia i nie ma wśród nich generatora lokalnych tagów na bloga - link nie działa, a jedyne teoretycznie dostępne są dla Wordpressa. Jednakże na globalną skalę Technorati to na pewno interesujący serwis i planuję przyjrzeć mu się dokładniej.
-
taisha_te
2007/02/28 11:46:37
w przypadku fotoblogów można wykorzystać tagi z FotoForum, zaczęłam to wprowadzać u siebie na gdańskim
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT