eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

RSS - czytniki

W pierwszym z postów dotyczących RSS wspomniałem ogólnie o narzędziach (czytnikach) służących do śledzenia kanałów RSS. Czas więc na szczegóły...
Ogólnie rzecz ujmując czytniki można podzielić na następujące grupy:
 • aktywne zakładki w przeglądarce (ang. live bookmarks) – to najprostsza i najłatwiej dostępna forma subskrybowania kanałów RSS. Jest to specyficzny rodzaj tzw. „ulubionych” gdzie jako źródło pojedyńczej pozycji nie podaje się adresu URL strony a adres kanału. Dzięki temu powstaje w folderze zakładek pozycja, która sama aktualizuje listę ostatnio dostępnych treści (blogowych wpisów czy wiadomości). Technologię tę mają wbudowaną przeglądarki takie jak Firefox (i inne z rodziny Mozilla), Flock, Opera oraz najnowszy Internet Explorer 7 (starsze IE tego nie mają). Mac-owe Safari zapewne też ma.
  Jest to dość bardzo szybka i dość wygodna metoda subskrypcji, ale tylko kilku kanałów.

 • Rozszerzenia/pluginy do przeglądarek – to w zasadzie nie jest jakaś specjalna grupa, ale np. do przeglądarek z rodziny Mozilla istnieją rozszerzenia oferujące funkcje standardowego czytnika do wykorzystania zamiast aktywnych zakładek. Przykładem jest choćby Sage RSS albo Wizz RSS News Reader.

 • czytniki on-line – to specjalne internetowe strony, na których można budować zestawy interesujących nas źródeł RSS. Przykładami tu mogą być czytnik Google Reader albo tzw. strony startowe (ang. startup pages) jak netvibes.com, czy Google HomePage.
  Ich ogromną zaletą jest dostępność z dowolnej przeglądarki i z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, bo nie są one związane z konkretnym komputerem. To w moim przekonaniu najwygodniejsze narzędzia do czytania źródeł RSS.

 • dedykowane aplikacje – to zazwyczaj oddzielne programy, które instaluje się w systemie i które służą w zasadzie tylko do przeglądania własnego zestawu źródeł RSS. To przywiązanie do pojedyńczej stacji jest ich drobną wadą w porównaniu do czytników on-line dostępnych z dowolnego miejsca. Przykładami takich aplikacji są FeedReader (dla Windows) czy Lifearea (dla Linuxa). Ciekawym programem jest RSSowl, oparty na silniku Java, z którego można korzystać na dowolnym systemie operacyjnym.
  Ich zaletą jest ogromna funkcjonalność, ale wadą jest przypisanie do konkretnego komputera i trudność w dostępie do swoich kanałów RSS z dowolnego miejsca.

 • gadżety do aplikacji desktopowych - to zazwyczaj małe aplikacje (jak Paseczek) albo rozszerzenia (wtyczki, pluginy) do aplikacji tworzących aktywne pulpity, które oferują bieżące śledzenie informacji i ukazywanie ich na desktopie. Przykładem mogą być wtyczki do Google Desktop, KlipFolio czy do aktywnego paska puplitu w Windows Vista (nie wiem jak się to dokładnie zwie). Do tej grupy można także zaliczyć wtyczki do multikomunikatorów, jak choćby RSSNews do Mirandy.
  Ich zaletą jest
  obecność "pod ręką" i natychmiastowe pokazywanie niusów, wadą jednak "przeszkadzalność" ciągle wyskakujących powiadomień.

Jak widać, sposobów wykorzystania zalet technologii RSS jest mnóstwo. Samych narzędzi wymieniłem zaledwie kilka. Ich dobór zależy wyłącznie od oczekiwań/preferencji użytkownika. Nie ma oczywiście żadnego problemu z mieszaniem tych typów do różnych zastosowań RSS.

Opisywać któreś rozwiązanie dokładniej?


del.icio.us icon , , , , , ,
technorati icon ,
czwartek, 29 marca 2007, sgk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
RSS - czasooszczędzacz z experymenty informatyczne
A gdyby tak do zapachu porannej kawy wiadomości z naszych ulubionych miejsc docierały do nas same a my wykonując niewiele ruchów myszką byli byśmy na bieżąco z nowymi wpisami na blogach czy świeżymi doniesieniami z portali? To jest jak ... »
Wysłany 2007/04/18 23:24:48
RSS - Thunderbird jako czytnik z experymenty informatyczne
Jego specyficzną cechą jako czytnika jest traktowanie wiadomości RSS jak pojedyńczego e-maila. To oznacza, że wiadomości takie NIE SĄ usuwane po tym jak zdezaktualizują się w źródle RSS, jak to czyni większość znanych mi czytników. Bowiem kanał ... »
Wysłany 2007/04/18 23:26:52
rozszerzenie LiveClick do aktywnych zakładek z experymenty informatyczne
Podglądając swoje statystki z FeedBurnera zauważyłem, że są osoby, które subskrybują RSS za pomocą wbudowanych w Firefoxa aktywnych zakładek ang. live bookmarks . Prawdopodobnie więc interesujacym może dla nich okazać się rozszerzenie LiveClick , ... »
Wysłany 2007/06/26 23:40:27
google reader w netvibes - to nawet ma sens z experymenty informatyczne
Czy to nie brzmi trochę jak herezja? Jak przysłowiowe quot dwa grzyby w barszczu quot ? Trochę tak, ale idea umieszczenia Google Readera GR w Netvibes NV nie jest moja. Kiedyś jeden z komentujących zasiał we mnie ten pomysł, który mnie od ... »
Wysłany 2007/08/23 00:08:02
Komentarze
s.z.y.m.o.n
2007/03/29 16:17:30
Jeżeli ktoś szuka dodatkowych informacji, to polecam artykuł Poszukiwacze zaginionej wiadomości z archiwum PC World Komputer.
-
Gość: Jakub, *.speed-net.pl
2007/03/29 20:50:18
Opera nie czyta RSSów w zakladkach jak czyni to Firefox
-
sgk
2007/03/29 20:56:40
@szymon
Dzięki za linka.

@Jakub
Ale tak czy inaczej Opera ma w sobie wbudowany jakiś mechanizm do obsługi RSS, działający bez potrzeby doinstalowywania czegoś?
-
Gość: Łukasz Więcek, *.zgora.dialog.net.pl
2007/03/29 22:48:35
Ja ze swojej strony polecam jeszcze FeedDeamon'a, o którym pisałem u siebie: wiecek.biz/feeddemon-opis_czytnika_rss.html
-
2007/03/29 22:59:34
Dostęp do rssów/atomów za pośrednictwem ulubionego komunikatora można uzyskać także dzięki jabberowi (poprzez ulubiony transport lub agenta).
-
sgk
2007/03/29 23:44:17
@Łukasz & rad-slaw
Dziękuję za sugestie.
Są one dowodem na tezę, że do wykorzystywania RSS jest mnóstwo przydatnych narzędzi i każdy znajdzie coś dla siebie.
-
kosciak1
2007/04/19 22:57:30
A ja jeszcze z rozszerzeń dla Firefoxa polecam WizzRSS (www.wizzrss.com/) bo widzę, że tylko Sage jest polecany
-
sgk
2007/04/20 12:07:05
Wizza jeszcze nie znam, ale wygląda bardzo podobnie do Sage.
Dopiszę do listy ;)
-
cynthia76
2007/05/26 18:58:03
Mam pytanie, czytam blogi na hasło tu na bloxie i używam do RSSów Google Readera, a tam nie znalazłam możliwości pobierania tych blogów, czy jest to możliwe? A jeśli nie to jaki czytnik mi to umożliwia?
-
sgk
2007/05/27 22:52:21
Sprawdziłem też GReader i rzeczywiście nie znalazłem opcji dodawania kanału dostępnego na hasło. Aktywne zakładki Firefoxa też tego nie wspierają.

Natomiast bez problemu obsługują takowe netvibes i Thunderbird. W obu po dodaniu kanału pojawiają się pola do wpisania użytkownika/hasła.
-
Gość: Mikser, *.dolsat.pl
2007/06/22 17:46:15
mnie jakos dostepne opcje online-owych czytnikow (czy raczej agregatorów) nie satysfakcjonowaly (moze zle szukalem...), wiec postanowilem sam sobie cos przydatnego napisac. No i skonczylo sie tak ze projekt sie rozrósł niebywale i im wiecej roboty zrobionej, tym wiecej do zrobienia zostaje :-|

Strony startowe fajna rzecz, ale javascriptowe widgety sa mi srednio do szczescia potrzebne, wiec i tak konczylo sie na korzystaniu prawie wylacznie z opcji czytania rss-ów, ot co.
-
sgk
2007/06/26 09:07:17
Chyba trochę źle szukałeś, bo nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Mikser (rss-box.info) to rozwiązanie analogiczne do netvibes.com , pageflakes.com czy polskiego startowy.com , w których javascriptowe widgety to marginalna zawartość a trzon stanowi wsparcie czytania RSS. Aczkolwiek wygląda ciekawie, zwłaszcza sekcja SEO.

Jeśli są korzystający z niego użytkownicy, jest czas, zapał i środki do kontynuowania rozrośniętego projektu to są powody, żeby serwis w internecie istniał. Ale konkurencja na tym polu jest spora.
-
Gość: usługi informatyczne, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/11/05 14:17:00
Fajny blog
Polecam

USŁUGI INFORMATYCZNE TORUŃ
SYSTEM MOBILNY NA OPTIMĘ
OBSŁUGA INFORMARYCZNA TORUŃ
OPROGRAMOWANIE MOBILNE
-
Gość: freeware dvd burner software, *.kiev.customer.top.net.ua
2011/03/11 17:00:15
Hello friends,this is a nice site and I wanted to post a note to let you know, good job! Thanks
Best regards, Natali, CEO of iscsi vendors
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT