eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i sortowanie zakładek

Zakładki, czyli sekcje z linkami do innych internetowych stron czy najczęściej do innych blogów czytanych przez autora (ang. blogroll) to stały element struktury blogowej strony. Na bloxie jest wygodne narzędzie do dzielenia ich na sekcje/foldery i zarządzania konkretnymi pozycjami.
Ale w moim mniemaniu ma ono jedną poważną wadę...
Mianowicie samodzielnie narzuca kolejność, sortując zarówno same grupy jak i zawarte w niej linki alfabetycznie. Dla osób nie zwracających na to uwagi problem oczywiście nie istnieje. Ale są tacy, których denerwuje decydowanie za nich - do nich zaliczam się ja. Ale nie tylko ja, bo na kilku blogach widziałem próby kontrolowania kolejności poprzez dodawanie wykrzyników (aby było wyżej) albo literek "zzzz" (aby było niżej), co nieszczególnie ładnie wygląda na stronie. Przyznaję, że na początku też radziłem sobie w ten sposób.

Do czasu aż okazało się, że istnieje proste i jednocześnie eleganckie rozwiązanie. Mianowicie można decydować o kolejności zakładek - a także grup/folderów - dodając przed ich nazwą odpowiednią ilość spacji. Ja używam specjalnego "białego znaku", odpowiednika spacji, wprowadzanego z klawiatury numerycznej kodem Lewy Alt + 255 (bo nie wiadomo, czy kiedyś bloxowy system nie przestanie ignorować zwykłej spacji). Tak czy inaczej im więcej spacji w nazwie zakładki czy folderu tym wcześniejsza ich pozycja przy wyświetlaniu. Przy równej ilości dodanych spacji, o kolejności decyduje porządek alfabetyczny. Ponadto obecność spacji pozwala nie konwertować pierwszej litery nazwy na wielką, co będąc systemowo narzucanym też może być denerwujące (można temu także zaradzić poprzez odpowiednie modyfikacje w CSS).

Oznacza to być może odrobinę pracy przy organizowaniu struktury, ale uczucie samodzielnego decydowania o kolejności może wynagrodzić włożony wysiłek :)

del.icio.us icon ,
technorati icon ,
sobota, 10 marca 2007, sgk

Polecane wpisy

  • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

    Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

  • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

    W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

  • takie prace warto propagować

    Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
quentiin
2007/03/10 01:08:27
Jestem szczerze zdziwiony, że dopiero teraz odkryłeś myk ze spacjami :) Ewentualnie dopiero teraz przypomniałeś sobie, że miałeś o nim napisać :)
-
sgk
2007/03/10 01:11:58
Druga myśl prawidłowa :)
Jest sporo osób nie znających tricku...
-
quentiin
2007/03/10 01:13:41
To fakt. Historia jest pełna przykładów na to, że na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść :)
-
martuuha
2007/03/11 14:25:22
na przyklad ja sie do nieznajacych tricku zaliczam.
ale juz znam.
w wolnej chwili zrobie porzadek w zakladkach.
a czy to zadziala tez do nazw folderów? czy te zostaną alfabetycznie?
-
sgk
2007/03/11 21:54:18
Do nazw zakładkowych folderów także zadziała.
-
martuuha
2007/03/11 23:27:08
przyda sie wiec :)
tylko czas znalezc na taie porzadki nielatwo, oj nie..
ale co ja marudze - przeciez to wszysy tak maja. heh.
pozdrawiam!
-
bartoszewsky
2007/03/12 22:11:28
Ja tego tricku nie znałem, a przyda się.

Dzięki za uświadomienie. ;)
-
marcel.pajda
2008/01/31 19:49:11
Dziękuję i pozdrawiam.
-
themerson
2008/04/21 16:54:01
wielkie dzięki za te zwijane zakładki!
pozdrowienia
-
sgk
2008/04/21 22:30:45
@theemerson
Proszę bardzo.
A jeden z Twoich komentarzy usunąłem, bo się zduplikowały.
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT