eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i tagi - del.icio.us

Opisując tymczasowe rozwiązania na przypisywanie notek do więcej niż jednej kategorii i omijanie tym samym aktualnych ograniczeń platformy blox.pl szczególną uwagę zwróciłem na możliwość użycia serwisu del.icio.us. Jest to dość popularny w internecie sposób gromadzenia ciekawych stron odwiedzanych w trakcie surfowania. Jednak z powodzeniem można go zaprząc do gromadzenia własnych blogowych wpisów, opisanych słowami kluczowymi dopasowanymi do specyfiki bloga. Oto krótki zestaw kroków do unowocześnienia własnego bloxa...

 1. zakładanie konta del.icio.us
  • w tym celu trzeba wejść na stronę rejestracji konta
  • należy podać nazwę użytkownika/nick, dwukrotnie hasło, aktywny adres e-mail na który przyjdzie potwierdzenie oraz przepisać kod z obrazka; wypełnienie pola fullname (pełne dane) jest opcjonalne.
  • na podane konto przyjdzie e-mail z linkiem weryfikującym, który trzeba aktywować dla pełnej obsługi konta.

 2. instalacja narzędzi do tagowania
  Dzięki tym narzędziom łatwe będzie dodawanie konkretnych stron do zestawu linków. Strony można dodawać także bezpośrednio w profilu "delicji", ale dedykowane narzędzia znacznie przyspieszają tę czynność:
  • dla Internet Explorera będą to specjalne przyciski z zewnętrznego installera *.msi. Należy go ściągnąć na dysk, zamknąć przeglądarkę i zainstalować
  • dla Firefoxa będą to przyciski z dedykowanego rozszerzenia, które trzeba zainstalować, ale przedtem zezwolić domenie del.icio.us na instalację komponentów. Równie dobrze można to zainstalować ze strony Mozilla Add-ons
  • dla Opery i Flocka będą to bookmarklety - specjalne zakładki, które kryją w sobie skrypt aktywujący okno do opisywania linku.

 3. tagowanie własnych wpisów blogowych
  Teraz zostaje dość żmudna praca związana z opisywaniem poszczególnych wpisów blogowych. Polega na odwiedzaniu po kolei wpisów, które mają znaleźć się wśród otagowanych i dodawaniu do każdego z nich przemyślanych słów kluczowych. Po wciśnięciu zainstalowego przycisku tag this (w IE/FX) lub przeciągnięciu adresu URL na bookmarklet pojawi się specjalne okienko, w którym wpisujemy tagi (opcjonalnie jakieś notatki/notes) i wciskamy Save - taka pojedyncza czynność jest bardzo prosta i szybko dochodzi się do wprawy.

  del.icio.us tagging

  Przed zabraniem się za tę pracę warto zaplanować sobie taki zestaw tagów, który dobrze opisuje specyfikę bloga a jednocześnie nie jest zbyt szczegółowy. Innymi słowy dobrze jest mieć wizję na "tagową chmurę". Jednakże, gdy wpisaliśmy coś za dużo (lub może za mało), to w każdej chwili możemy wejść na nasz profil i wyedytować dodany już link. Ponadto są też wygodne narzędzia do globalnej zmiany nazwy użytych tagów lub do usuwania niechcianych - w razie pytań w tej sprawie proszę o komentarz.
  Ponadto gdy zestaw słów będzie się powtarzał, to kolejne użycie wpisanych raz tagów będzie łatwiejsze, gdyż serwis je zapamiętuje i podpowiada.

 4. dodawanie "chmurki tagów" na blox
  Gdy już opisane zostało chociażby kilka blogowych notek można przejść do generowania kodu to "chmury tagów" i osadzania jej na blogu.
  Na własnej stronie delicji trzeba wejść w link settings, później w tag rolls. Pojawi się bardzo wygodna strona pozwalająca pobawić się wyglądem obiektu "tag cloud" wybierając jego rozmiar (czyli ile tagów obejmie), rozmiar czcionek dla najczęściej/najrzadziej używanych tagów, ich kolorystykę, sposób sortowania i tytuł nad gadżetem. Można także dodać linki do własnego profilu/sieci w zależności od własnych upodobań.

  del.icio.us tagg rolling

  Po dopasowaniu wyglądu wystarczy wygenerowany na dole strony kod wkleić do pola na kod HTML bloga. W przypadku blogowego tła innego niż białe trzeba popracować w arkuszu CSS z klasą .delicious-tags obiektu div i/lub tą samą klasą dla listy ul.


Kroki związane z aktywacją konta, konfiguracją narzędzi oraz dopasowaniem"chmury tagów" są zrobione w intuicyjny sposób i nie powinny zająć dużej ilości czasu. Najbardziej czasochłonną czynnością jest jak wspomniałem opisywanie tagami historycznych wpisów. Gdy jednak uda się już z tym uporać, to tagowanie bieżących notek będzie bardzo szybkie. A chmura tagów aktualizuje się sama pokażdym dodaniu nowego linka - wystarczy tylko przeładować stronę, aby zobaczyć efekty (być może z opcją czyszczenia cache'a - Ctrl+F5).
W ten sposób można usprawnić przeszukiwanie naszego bloga pod kątem zagadnień o których pisaliśmy.

Mimo potęgi możliwości oferowanej przez przez zewnętrzne serwisy, najlepszym rozwiązaniem byłaby jednak implementacja tagów (czy też kluczy) bezpośrednio na tej blogowej platformie...

del.icio.us icon , , , , , ,
technorati icon , , , ,
piątek, 02 marca 2007, sgk

Polecane wpisy

 • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

  Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

 • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

  W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

 • takie prace warto propagować

  Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Pyszne del.icio.us z Pimp my blox
Zgodnie z zapowiedzią w twitterze i komentarzach , czas na tagowanie z del.icio.us . Są dwa powody, które ponagliły mnie do napisania o tym dodatku: 1. eskey świetnie opisał dodawanie chmurki tagów z del.icio.us na swoim blogu dzięki czemu ten ... »
Wysłany 2007/03/16 23:05:58
Tagowanie z Firefoksem z Test Blog
Użytkownicy rozszerzenia Scribefire nowa nazwa rozszerzenia Performancing nie mają kłopotu z wstawianiem tagów do notki. Rozszerzenie to nie pozwala jednak na skorzystanie z możliwości podziału wpisu na wstęp i treść główną, którą to udostępniono ... »
Wysłany 2007/04/17 22:18:45
Delicje z iZbieractwo
Kolejną ikoną web2.0 jest serwis del.icio.us nazywany swojsko w kraju nad Wisłą delicjami. O co w nim chodzi? Świetnie pokazuje to ten filmik: Z tej samej serii mogliśmy oglądać Jak działa RSS i Wiki. Dla tych, którzy woleliby przeczytać o... »
Wysłany 2007/08/09 07:09:23
del.icio.us i polskie znaki w chmurze tagów w IE z experymenty informatyczne
Wczoraj w komentarzu do mojej instrukcji od chmury tagów del.icio.us padło pytanie, dlaczego w Internet Explorerze IE jest problem z wyświetlaniem na bloksie polskich znaków w znacznikach. No i rzecz jasna co z tym zrobić? Blox.pl pracuje ... »
Wysłany 2007/12/04 00:01:22
Komentarze
2007/03/02 18:50:21
A próbowałeś rozszerzenia o nazwie Performancing . O ile sie nie mylę potrafi dodawać tagi i do Technorati i do del.icio.us
-
pasiwo
2007/04/03 14:30:15
Swietnie wytlumaczone:) Nawet przymierzalam sie do tagow na bloxie, ale wydawalo mi sie, ze strona bedzie sie ladowala jeszcze wolniej. Nie ma to wplywu?
-
sgk
2007/04/03 14:36:59
Dzięki. Staram się :)

W porównaniu do bloga bez dodatków to jakiś wpływ ma, ale z praktyki wiem, że działa to szybko.
Z resztą najlepiej to powinni ocenić użytkownicy - czy zauważyłaś znaczące opóźnienia? Miej też na względzie, że to oprócz tagów del.icio.us są tu odwiedzający z MBL, statystyki countomat, google analytics i podglądy Snap...
-
2007/04/03 18:57:01
hmmmm.... Moze sprobuje, ale nie wiem czy dam rade.
-
sgk
2007/04/03 20:49:10
Spróbuj.
W razie trudności pytaj.
Choć myślę, że największa trudność jest w "oznakowaniu" starych wpisów a potem w regularnym tagowaniu ;)
-
2007/04/12 10:57:25
Bardzo dziekuję za objaśnienia. Są bardzo czytelne. Bez problemu mogłam zainstalować tagi na swoim blogu. Pozdrawiam:)
-
sgk
2007/04/12 12:36:59
Proszę bardzo. A gdzie tę "instalację" można zobaczyć? ;)
-
pasiwo
2007/06/01 15:40:10
wracajac do tagow - co nalezy zrobic, by tagi mogly pojawiac sie pod wpisami/notkami, tak jak u Ciebie?
Pozdrawiam:)
-
sgk
2007/06/01 15:48:37
Najprościej skorzystać z rozszerzenia Tag Editor, tam generować odpowiedni kod i wklejać go do notki.
Poczytaj to co linkuje powyżej s.z.y.m.o.n -> testblog.blox.pl/2007/03/Tagowanie-z-Firefoksem.html

Jeśli masz szczegółowe pytania, to pisz na e-mail ;)
-
mtrekking
2007/12/02 02:44:22
Zrobiłem taką chmurkę z tagami według Waszych wskazówek (dzięki!), ale mam problem: w Internet Explorerze nie wyświetlają mi się polskie litery. Co zrobic?
-
sgk
2007/12/02 23:49:35
Muszę sprawdzić co to za przyczyna, być może jest jakieś rozwiązanie.
Ale to już w tygodniu...
-
sgk
2007/12/04 00:06:59
Na problem polskich literek w IE jest rozwiązanie .
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT