eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

komentarzowe widżety a ekonomia

Nie ma nic lepszego dla klientów jak konkurencja wśród dostawców.

To nie jest żaden fragment podręcznika do ekonomii czy marketingu, ale jedna z myśli, które przyszły mi do głowy patrząc na to, co się dzieje wokół możliwości pokazywania w wąskiej szpalcie ostatnich komentarzy na blogu z blox.pl.

Ja zrobiłem swoją wersję gadżetu.
s.z.y.m.o.n zrobił swoją.

Ekonomiczne prawa nasuwają tu skojarzenia odnośnie konkurowania i choć to może wygląda to na konkurencję, to ja tego tak nie traktuję. Raczej uważam, że to coś w rodzaju zdrowego współzawodnictwa, bo tak naprawdę obaj działamy we wspólnym celu - ulepszeniu użyteczności blogów na blox.pl, z powodu pewnych ograniczeń platformy.

Pokusiłem się więc o krótkie podsumowanie widżetów...
CECHY WSPÓLNE:
 • Oba dają ten sam efekt: pokazują zestawienie ostatnich komentarzy z dowolnego bloga na blox.pl, które można umieścić gdzieś w wąskiej szpalcie, uatrakcyjniając w ten sposób własny dziennik.
 • Oba zwracają zawartość javascript łatwą do umieszczenia w polu na kod HTML i mają elementy CSS łatwe do dopasowania do dowolnego szablonu.
 • Oba dają się parametryzować.
 • Oba jako "koszt" działania zawierają w stopce link do bloga autora.

RÓŻNICE:
 • Zasadnicza różnica jest taka, że wersja s.z.y.m.o.na nie potrzebuje do działania żadnego zewnętrznego serwera, tak jak wymaga tego moja. Działa lokalnie na blogu.
  To znacząca przewaga jego wersji: nie jest ona uzależniona od innego dostawcy usługi (jakim jest mój serwer) i ma pewnie lepszą szybkość działania (choć i moja działa szybko). Taką chciałem przygotować, ale zwyczajnie nie umiałem.
 • Na moje oko wersja s.z.y.m.o.n.a wygląda na trochę trudniejszą do instalacji dla przeciętnego użytkownika niż moja. Ale jeśli są trudności to - czy to u niego czy u mnie - wystarczy albo dobrze się wczytać w instrukcję albo zadać pytanie autorom, aby wybrany z gadżetów zadziałał.

Zatem krótko konkludując: co dwa "towary" (cito: dwuznaczny to termin...) to nie jeden - zainteresowani użytkownicy (jako klienci) mogą sami wybrać, co im bardziej odpowiada. Jak w supermarkecie - wystarczy sięgnąć na półkę, obejrzeć produkt i wybrać jakiś spośród tych oferowanych przez dostawców.

Ja, gdybym nie miał swojego, skorzystałbym z gadżetu s.z.y.m.o.n.a :)

A stąd już niedaleko do innej myśli o podłożu ekonomicznym:
Przy tej samej cenie lepszy towar wyprze gorszy...

del.icio.us icon , , ,
technorati icon
poniedziałek, 14 maja 2007, sgk

Polecane wpisy

 • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

  Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

 • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

  W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

 • takie prace warto propagować

  Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
ols
2007/05/14 23:26:30
Gorszy, nie gorszy - Twój spełnił rolę „proof of concept” (zobaczcie, da się!). Każde kolejne wykonanie to jakaś ewolucja pierwotnego pomysłu. Na tym właśnie polega rozwój - najpierw ktoś coś wymyśla, a potem przychodzą inni i tłuką coraz lepsze wersje.
Co jest naprawdę fajne - obaj w ten sposób pokazaliście, że można na bloksie wykrzesać naprawdę niezłe fajerwerki. Teraz wszyscy czekają na więcej ;) (albo, co jeszcze ciekawsze - na kolejnych gości z pomysłami).

PS. Widzę, że z minibloga znikły paski przewijania w Operze, jak tego dokonałeś?
-
2007/05/15 08:18:12
I oba towary z górnej półki. Brawo dla obu panów :)

Nie podoba mi się stwierdzenie olsa " co jeszcze ciekawsze, na kolejnych gości z pomysłami" Zawsze tak jest, że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma i c i e k a w s z e to co nieobecne?
Róbcie jeszcze coś fajnego, albo nie, ciekawiej będzie jak nowi to zrobią... tak to brzmi.
:]

-
ols
2007/05/15 09:10:30
cito1 > chodzi o to, że im więcej twórców takich jak eskey czy s.z.y.m.o.n tym lepiej. Każdy kolejny „ulepszacz” bloksa napędza innych. Każde kolejne świeże spojrzenie wzbogaca. Takie tam...
-
sgk
2007/05/15 10:50:55
@ols
To były moje luźne skojarzenia ekonomiczne, takie z przymrużeniem oka. Ważne jest to, że są, że można wybierać, że coś się dzieje.
Zgadzam się z tym, że fajna jest ta nasza aktywność w krzesaniu fajerwerków, że mogłoby to zachęcić innych, że to forma twórczego wkładu w społeczność. Ale też drugą stroną medalu jest to, że skoro wszyscy czekają na więcej, to może to jakiś sygnał dla twórców platformy żeby dodać w standardzie pewne elementy, które podnoszą użyteczność blogów (my trochę pokazujemy kierunek)?
Bo ja wiem, że ograniczenia pobudzają kreatywność - ale skoro są jej pokłady to można by ją użyć wtedy do czegoś innego niż znoszenie ograniczeń?

@PS.
Paski przewijania zniknęły wszędzie, bo ustawiłem właściwość iframe na scrolling=no (przy stałym, odpowiednio dużym rozmiarze).

@cito
Ostatnie notki sponsoruje słowo "towary" :)
-
2007/05/15 22:52:31

@ols
Ja też takie tam...
@eskey
Dobrze, że nie mięsko :)
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT