eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

firefox i autouzupełnianie w pasku adresu

Podczas wpisywania jakiegoś adresu w Firefoksie standardowo pokazuje się rozwijalna lista wszystkich adresów z historii przeglądarki, zawierających wpisywany fragment tekstu.

Ustawienia autouzupełniania.

Domyślne ustawienie jest takie, że po pierwszych wprowadzonych znakach wyszukuje się w tej liście interesującą pozycję i wybiera ją z listy (klawiszami strzałek lub myszką). Podobnie jak w windowsowym Menu Start -> Uruchom...
Można je zmienić na wersje odrobinę szybszą, która po pierwszych znakach wypełnia pasek adresu najbardziej odpowiadającą wartością (teoretycznie oszczędza się wtedy na potrzebie wyszukiwania pozycji w liście adresów). Za te zachowania odpowiada parametr konfiguracyjny o nazwie browser.urlbar.autoFill, przyjmujący wartości Prawda/Fałsz.
Działanie Fałsz/False (domyślne) wygląda tak:

Działanie Prawda/True (to teoretycznie szybsze) wygląda tak:

To drugie jest w zasadzie rozwinięciem pierwszego, bo zawsze można wybrać sobie z listy coś innego niż sugerują wpisywane znaki.

Zachowanie autouzupełniania paska adresu definiuje także inny parametr konfiguracyjny - browser.urlbar.matchOnlyTyped. Gdy domyślnie ustawiony na Fałsz/False to rozwijalna lista zawiera wszystkie znane przegladarce adresy; gdy zmieniony na Prawda/True to autouzupełnianie ograniczone jest tylko do adresów wpisanych ręcznie. Z mojego punktu widzenia to zbyt ograniczająca opcja, dlatego lepiej pozostawić ją w ustawieniu domyślnym.

Edycja opisanych parametrów.

Aby edytować parametry konfiguracyjne należy w pasku adresu wpisać about:config. Edycja tych związanych z paskiem adresu wygląda mniej więcej tak:


Pozostałe nie wymienione parametry odpowiadają za:
 • browser.urlbar.clickSelectsAll - zaznaczanie po kliknięciu całego obecnego w pasku adresu URL (domyślnie True - zaznacza)
 • browser.urlbar.hideGoButton - ukrywanie przycisku Go/Idź obok paska adresu (domyślnie False - pokazywanie); ja go kiedyś ukryłem poprzez wpis w userChrome.css

W zasadzie standardowe opcje są dla "klawiaturowców" wystarczające, ale ta zmiana na autouzupełnianie "nieco szybsze" jest godna rozważenia.

del.icio.us icon , ,
technorati icon ,
czwartek, 25 października 2007, sgk

Polecane wpisy

 • Kill Bill's Browser

  Wynalazłem gdzieś przypadkiem ten obrazek i nie mogłem się oprzeć pokusie wrzucenia go tutaj. Lubię takie słowno-skojarzeniowe zabawy, regularnie zachęcam do k

 • czyszczenie rozwijalnych list przeglądarki

  Opisując możliwości autouzupełniania w pasku adresu przeglądarki (Firefox) mówiłem o rozwijalnych listach, które zawierają historyczne pozycje do wyboru (stand

 • rozszerzenie LiveClick (do aktywnych zakładek)

  Podglądając swoje statystki z FeedBurnera zauważyłem, że są osoby, które subskrybują RSS za pomocą wbudowanych w Firefoxa aktywnych zakładek (ang. live bookmar

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
rozbudowane możliwości autouzupełniania z experymenty informatyczne
Będąc jeszcze w temacie autouzupełniania w pasku adresu Firefoksa opiszę specjalne rozszerzenie, które znacznie rozbudowuje możliwości posługiwania się tym elementem. Mam na myśli dodatek Autocomplete Manager oficjalna strona , na którego ... »
Wysłany 2007/10/29 23:46:20
czyszczenie rozwijalnych list przeglądarki z experymenty informatyczne
Opisując możliwości autouzupełniania w pasku adresu przeglądarki Firefox mówiłem o rozwijalnych listach, które zawierają historyczne pozycje do wyboru standardowo, bo w rozszerzonej wersji mogą zawierać o wiele więcej danych . Z czasem listy ... »
Wysłany 2007/11/07 23:16:46
Komentarze
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2007/10/26 09:00:41
Ciekawe rozwiązanie ALE!
Jeśli ktoś korzysta z szybkiego wybierania stron za pomocą słów kluczowych to autouzupełnienie będzie koszmarem. Wtedy zamiast po prostu wpisać dwuliterowe słowo kluczowe trzeba będzie jeszcze oczyścić pasek z uzupełnionego adresu
-
sgk
2007/10/26 10:02:17
To zależy od długości słów kluczowych i ich zbieżności z adresami.
Ja regularnie używam krótkich kodów (2-3, max 4 znaki) i nie gryzie się to wcale z "szybszą" wersją autouzupełniania, którą tak naprawdę dopiero od przedwczoraj testuję.
-
rdkg
2007/10/28 15:24:19
Za takie wpisy bardzo sobie cenię (no dobra, powiem to - uwielbiam!) ten blog. Niby nic, mała to i niepozorna zmiana a bardzo bardzo przydatna. Dzięki wielkie! :)
-
sgk
2007/10/29 23:50:03
Dla takich komentarzy z chęcią wynajdę jeszcze niejedną niepozorną acz przydatną rzecz :)
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT