eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i eksport/import zakładek (blogrolla)

Zakładki (zwane też z angielska "blogroll") to bardzo charakterystyczny element prawie każdego bloga. Jedni autorzy mają w nich kilka linków a inni bardzo długą, mozolnie przygotowywaną listę zapełniającą boczną szpaltę. Nie mam zamiaru pisać o zasadach tworzenia blogrolla (a są jakieś?) ale o tym, że niezależnie od jego rozmiaru warto mieć zapasową kopię na własnym dysku.

Eksport do formatu OPML

Zrobienie takiej kopii na Blox.pl jest bardzo proste. Wystarczy w panelu administracyjnym bloga wejść w menu Edycja -> Zakładki i skorzystać z linku OPML, który wywoła akcję zapisu na dysku pliku bookmarks.opml (sugerowana nazwa).

blox i eksport/import OPML/XBEL

Import z pliku OPML

Akcją odwrotną do zapisu jest Importuj, która ładuje z dysku komputera plik i tworzy z niego strukturę zakładek. Przydać to się może np. do przenoszenia blogrolla między blogami (np. testowym i oficjalnym) czy też do odtworzenia zakładek po zmianach. Ale uwaga: akcja ta importuje całą zawartość pliku i dopisuje ją do istniejących zakładek, zatem w niektórych przypadkach mogą się one powielić (ale usuwanie zbędnych pozycji już nie jest wielkim problemem).

Trochę informacji bardziej zaawansowanych

Wspominany plik zawiera strukturę zakładek w zdefiniowanym standardzie OPML (nazwa linku jest więc nieprzypadkowa). W tej wykorzystywanej przez Blox (pomijając nagłówki) poszczególne foldery i zakładki zapisywane są w takim formacie:

<outline type="bookmark" text="opis FOLDERU 1">
<outline type="bookmark" link="http_link1" text="opis ZAKŁADKI1">
<outline type="bookmark" link="http_link2" text="opis ZAKŁADKI2">
</outline>

Ta struktura jest sztywna, zatem w prosty sposób można w dowolnym edytorze tekstowym ten plik poprawić/przygotować według własnego uznania. Małe pola edycyjne zakładek w panelu administracyjnym utrudniają bardziej zaawansowane konstrukcje zakładek (np. wstawianie w miejsce opisu zakładki kodu do obrazka). Wprawdzie użytkownicy Firefoxa mogą sobie z tym problemem poradzić, ale ręczna edycja pliku OPML też może być wygodna. A wspomniany wyżej import przeniesie efekty edycji na bloga.

Widoczny w opcjach format XBEL jest alternatywą dla OPML, ma trochę inną strukturę, ale eksport/import działa tak samo.

Na koniec uchylę rąbka tajemnicy, że kończę prace nad bloxowym widżetem opartym o wyeksportowany plik z zakładkami...

del.icio.us icon , , ,
technorati icon
sobota, 24 listopada 2007, sgk

Polecane wpisy

  • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

    Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

  • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

    W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

  • takie prace warto propagować

    Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
sgk
2007/11/24 00:47:20
Zapomniałem to napisać, ale byłbym wdzięczny za podesłanie mi mailem takich wyeksportowanych plików OPML do testów mojego skryptu. Zwłaszcza osoby z wieloma zakładkami. Tylko na mój wewnętrzny użytek...
-
macondowo
2009/10/20 19:16:20
Spieszę donieść, że po zmianach na bloxie jest kłopot z eksportem. Albo go nie ma, albo bardzo schowali...:/
-
sgk
2009/10/22 00:09:17
Ktoś (Ty?) ten problem zgłosił na forum bloxa i jest na to tymczasowe rozwiązanie.
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT