eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

blox i dynamicznie zwijane zakładki

Pracowałem usilnie, żeby zdążyć jeszcze przed świętami 2007 i mogę powiedzieć, że udało mi się. Tak w ramach gwiazdkowego prezentu ;)

Przygotowałem skrypt, który pozwala na dynamiczne zwijanie/rozwijanie folderów zakładek na dowolnym blogu blox.pl (po kliknięciu w tytuł folderu, tak jak u mnie z boku). Wystarczy go zainstalować i zrobić prostą czynność w CSS (dodać strzałki). Mało tego: możliwe jest też, aby po spełnieniu małego warunku wszystkie zakładki w zwijanej formie ładowały się na stronę pojedynczego wpisu (komentarzy), gdzie ich teraz nie ma.

Dodatek działa w ten sposób, że zwija wszystkie foldery grupujące zakładki tak, że widać tylko ich nazwy. Domyślnie pierwszy od góry folder pozostaje nie zwijany. Zakładki umieszczone w środku są widoczne po kliknięciu w folder i rozwinięciu go.

Może to być przydatne dla osób mających bardzo rozbudowaną strukturę zakładek, bo oszczędza bardzo dużo miejsca w wąskiej szpalcie.

Żeby zobaczyć jak to działa i wygląda na jasnym/ciemnym tle przygotowałem specjalne DEMO. Oprócz tego, można zobaczyć działanie skryptu "na żywo" na moim blogu prywatnym oraz na zjadamy reklamy eireny.

Programik został sprawdzony i działa na bloxach prawo- jak i lewostronnych, w Firefoksie, Internet Explorerze 6/7 oraz w Operze. Nie wymaga biblioteki jQuery jak ten do zakładek na tym blogu (już niedługo skorzystam z niego tutaj, ale to troszkę więcej pracy).

Szczegóły instalacji są w instrukcji.

Zainteresowanych zachęcam do korzystania. Byłbym wdzięczny za informację w komentarzu, jeśli skrypt okazał się przydatny...

del.icio.us icon , , , ,
piątek, 21 grudnia 2007, sgk

Polecane wpisy

  • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

    Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

  • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

    W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

  • takie prace warto propagować

    Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
blox i dynamicznie zwijane zakładki - instrukcja z experymenty informatyczne
A. zwijanie zakładek na stronie głównej bloga Krok A1 W pole HTML wklejamy odwołanie: lt script type quot text javascript quot src quot resource blox.zakladki.js quot lt script gt Krok A2 Na koniec arkusza CSS wklejamy ... »
Wysłany 2007/12/21 14:25:39
Zwiń sobie zakładki na zimę z ---- Quentin ----
Życie blogowe bez Eskeya byłoby szare i ponure. A tak to co chwilę można sobie coś pogrzebać przy blogu i pozmieniać według Jego inwencji informatyczno twórczej. Np. dzisiaj czary i mary i z setek linków w zakładkach możemy sobie zrobić zgrabne ... »
Wysłany 2007/12/21 15:44:51
archiwum zwijane jak zakładki z experymenty informatyczne
Od bardzo dawna do zwijania rozbudowanego archiwum na bloksie służy czarodziejski skrypt s.z.y.m.o.n.a . Efekt, który on daje jest świetny, ale przyznam szczerze, że czytając trzyczęściową instrukcję do niego czułem się trochę zniechęcony do ... »
Wysłany 2008/02/29 23:35:10
zwijane zakładki - wersja druga z experymenty informatyczne
Przygotowałem drugą - rozszerzoną - wersję mojego skryptu do dynamicznego zwijania zakładek . Zasadniczo robi on to samo co wersja pierwsza ku mojej uciesze działająca z powodzeniem na wielu blogach i nie ma konieczności aktualizacji . Jednak ... »
Wysłany 2008/03/08 00:00:40
Komentarze
snake-eyes
2007/12/22 00:15:10
Zostawiam komentarz, skrypt okazał sie przydatny ;)
Miły prezent, dziękuję i życze wesołych Świąt! :)
-
sgk
2007/12/22 00:16:38
No to cieszy mnie to ;)
Wesołych Świąt także!
-
irytek05
2007/12/22 02:38:27
Zainstalowałam sobie według instrukcji zwijane zakładki, ale mam problem, bo zniknęły mi ostatnie komentarze, a strzałki menu wyszły poza blog. Prbowałam paddingiem je przesunąć lecz bez skutku. Właściwie wolałabym mieć strzałki przed nazwą folderu, ale nie wiem jak to zrobić. I jeszcze jedna sprawa, skopiowałam od Ciebie zielone strzałki, są w formacie png, malutkie, ale mają aż po 120 kilka kB. strasznie dużo.
Gdybyś miał chwilkę czasu, to proszę, zerknij na mój blog, chodzi o te strzałeczki i o brak ostatnich komentarzy. Mój blog to irytek05.blox.pl
Dziękuję:)
-
zet_11
2007/12/22 04:02:18
miły prezent
wesołych świąt
-
kate_mac
2007/12/22 09:38:43
cóż za prezent na święta...
jeszcze nie zrobiłam a już mi się podoba ;)
miałam sobie zrobić przerwę świąteczną w blogowaniu ale chyba muszę od niej odstąpić i zainstalować sobie Twój skrypt; wygląda na to że jest on tym co KateMac chciała najbardziej
Wesołych Świąt
-
irytek05
2007/12/22 12:10:06
Już działa:) Zauważyłam, że jakikolwiek wstawiony skrypt pod skryptem z dynamicznym menu przetawał działać (ten pod ), więc wstawiłam go na koniec pola HTML. Wreszcie odzyskałam ostatnie komentarze, niestety z zaburzonym zapisem. Usunęłam kilka skryptów gadzetowych z HTML i teraz wszystko jest ok:) Mam w tym polu 7 skryptów, ten z dynamicznym menu jest jako ostatni. Pisaleś, że powinien być bliżej początku. Jakie znaczenie dla skryptu ma miejsce w polu HTML? I właściwie w jakiej kolejności powinny być wklejone skrypty? Ja mam z tych ważniejszych jeszcze statystyki, ostatnie komentarze i zwijane archiwum, potem dochodzą pomniejsze jak favikonka bloga, czy logo bloga (ach, to usunęłam), jest jeszcze wykaz skąd ktoś wszedł na bloga.
Zapomniałabym powiedzieć, że w zwijanym menu jedynie księga gości ukazuje się niezwinięta. Trzeba w nią kliknąć. Jednak to nie problem, bo księga nie jest długim spisem, to tak tylko dla informacji podaję:)
-
2007/12/22 19:40:10
Zainstalowałam u siebie ale nie wiem jak się instaluje TE STRZAŁKI :(((

Mam małe pytanko. Czy nie masz w planach zając się zastrzeżonymi blogami? Tzn, gdy ktos daje upowaznienie i sie je przyjmuje to one same ( zakładki z zastrzezonymi blogami) ukladaja się w dziwny sposób ...bo ani alfabetycznie ani pod wzgledem czasu otrzymania dostepu. Częśc blogów jest nieaktywna, a nie ma żadnej mozliwości by sobie je posegregować. czy może gdybyś miał ochote to pomyslisz nad uporządkowaniem tego? Pisze bo mam dostep do 43 blogów zastrzezonych i mam z tym kłopot, chciałabym je sobie posegrgować a nie umiem :((. Myślę,że takich osób jak ja jest więcej :(
-
kate_mac
2007/12/22 21:57:54
do dr_ewa999
43 blogi... nie dziwię się że chciałabyś to sobie uporządkować :)
a z moich doświadczeń wynika że na stronie bloxa blogi układają się jednak alfabetycznie ale nie wg. tytułu ale adresu
czyli przykładowo blog Eskey'a byłby nie pod "e" a raczej na końcu (sgk74exp.blox.pl - niezły adres ;) )
-
2007/12/22 23:18:04
Kate_mac poradż co zrobic by je sobie uporządkować tak jak ja chcę :(
-
snake-eyes
2007/12/22 23:18:40
Nie miałem czasu, żeby poprzyglądać się temu Twojemu skryptowi opartemu na jquery. Choć nie wiem czy by mi się nawet udało dojść do jego działania :) Jak zobaczyłem tą notkę, od razu musiałem wypróbować :)
Fajne, fajne, muszę tylko chyba jeszcze trochę nad strzałeczkami popracować bo te co mam teraz na szybko zrobiłem i jakoś nie do końca mi pasują. Ale to już szczegół :)
-
sgk
2007/12/22 23:59:17
@zet_11
Nawzajem :)

@dr_ewa999
Na problemy ze strzałkami odpowiedziałem mailowo na konto gazetowe, choć już poprawiłem instrukcję tak, że ta kwestia nie powinna być niejasna.

Porządek spisu dostępnych blogów jest (podobnie jak inne sprawy administracyjne) poza wszelkimi moimi możliwościami. Natomiast kate_mac wyjaśniła to dobrze: blogi są pokazywane w kolejności ich internetowego adresu, stąd sprawiają wrażenie nieuporządkowania.

@irytek05
Podesłałem na e-mail poprawiony CSS. Sprawę kolejności skryptów w skrócie: niektóre skrypty .js wykonują się w momencie ich spotkania w polu HTML (jak ten mój) a niektóre dopiero po załadowaniu strony (jak np. komentarze). Dla tych drugich kolejność umieszczenia nie ma znaczenia, a dla tych pierwszych tak: im są wcześniej tym wcześniej zaczynają działać.
A pierwszy folder zakładek zostanie nie zwinięty (taka jest idea działania skryptu). Napisałem o tym w opisie ;)
To można zmienić, ale o tym już po świętach...

@kate_mac
Cóż może być lepszego niż widzieć radość z darowanego prezentu? :)
A z gazetowym loginem i nazwami blogów to nie była zbyt przemyślana decyzja. Miało być na chwilowe testy ale tak zostało i trzeba z tym żyć :)
-
kate_mac
2007/12/22 23:59:48
»dr_ewa999
rady niestety nie mam; do tego potrzebny jest ktoś mądrzejszy; a i sama chętnie skorzystam jak się znajdzie;
choć na koncie szablonowym na razie nie mam dużo szablonów i staram się trzymać porządek nazewniczy to i tak przeraża mnie wizja 43 blogów uporządkowanych dziwacznie (alfabetyczny porządek jest bardo dziwaczny)
pocieszające jest to że blogi których jesteś właścicielem nie mieszają się z tymi do których masz dostęp; wyobrażasz sobie szukanie swojego wśród pięćdziesięciu innych? (to takie malutkie pocieszenie)
tak więc przyłączam się do prośby - niech ktoś wymyśli sposób na bloxowy porządek alfabetyczny
-
2007/12/23 00:08:23
a ja w was wierzę :)) jestem przekonana ,ze coś wymyślicie odnośnie tych zastrzeżonych blogów by je mozna było dowolnie przesuwać :):)
P.S.
Kate_mac na szczęście moje dwa są na samej górze ale to małe pocieszenie :(
-
pasiwo
2007/12/23 00:26:17
->do dr_ewa999 - uporzadkowac mozesz w latwy sposob, ale czasochlonny przy duzej ilosci pozycji, w edycji zakladek stawiajac przed tutulem, nie adresem, spacje. Przykladowo blog, ktorego tytul zaczyna sie na litere'z' i jest na ostatnim miejscu po dodaniu przed jego tytulem spacji przeskoczy na miejsce pierwsze.
-
pasiwo
2007/12/23 00:30:10
dziejuje za skrypt:) Mam jednak pytanie, co zrobic, by po zaladowaniu bloga zakladki byly zwiniete, a nie rozwiniete. U Ciebie widze, ze np. 'poszukiwane tu' laduja sie rozwiniete, a inne juz zwiniete. Dziekuje z gory:)
-
pasiwo
2007/12/23 00:33:10
->dr_ewa999 - oczywiscie moja rada dotyczy kolejnosci na samym blogu w zakladkach, wiec moze nie do konca zrozumialam Twoj problem.
-
2007/12/23 16:44:17
Jeszcze raz dziękuję, w każdej przeglądarce jest wszystko. Strzałeczki na szablonie też:) Napisałam o tym wczoraj w meilu, ale powtarzam tutaj, bo z pocztą różnie bywa;) Wesołych Świąt!
-
sgk
2007/12/23 23:15:35
@pasiwo
Jeśli skrypt jest poprawnie zainstalowany, to zwija wszystkie foldery zakładek oprócz pierwszego od góry (napisałem o tym dość grubymi literkami ;) )
A problem dr_ewy jest w czym innym, pomyślę o nim po świętach...

@irytek05
Nie ma sprawy a mail doszedł (ja się na pocztę nie skarżę).
Nawzajem ;)
-
m_e_l_a_s_a
2007/12/24 04:58:15
z przyjemnością skorzystałam i dziękuję, wesołych świąt :)
-
hanula1950
2007/12/25 06:18:23
Dla mnie to czarna magia. jestem pełna podziwu dla Ciebie, Twoich umiejętności i pracowitości.
-
pasiwo
2007/12/25 19:07:49
Ja mam tylko jeden folder zakladek. Czy zatem nie mozna go zwinac przy ladowaniu?

Domyslam sie, ze dr_ewie chodzi o blogi w 'Twoje blogi'.
-
2007/12/25 22:35:53
Pasiwo-nie chodziło mi o zakładki :)

Sgk-pomyśl :)
-
2007/12/25 22:37:55
pasiowo-chodzi mi dokładnie o zastrzeżone blogi ,do których mam dostęp, mam upoważnienie do 43 , chciałabym je poszeregować po swojemu a nie tak jak są z góry narzucone przez administrację.
-
2007/12/25 22:50:06
Wspaniały prezent, jestem pełna podziwu.
Wesołych Świat :)
-
2007/12/26 13:26:54
Świetny prezent. Dziękuję:) Instrukcja jasna, przejrzysta. Tylko, że moje strzałki są ciemne, a chciałabym lekkie, jasne. Skopiowałam je do Corela i stamtąd załadowałam do plików bloga. Bo nie wiem w jaki inny sposób mogłabym załadować obrazek, znajdujący się na Twoim blogu... Chyba, że coś podpowiesz? Pewnie jest to bardzo proste.
-
sgk
2007/12/26 23:31:38
@wszyscy
Cieszy mnie, że prezent się podoba ;)

@pasiwo
Podesłałem Ci tymczasowe rozwiązanie na gmail.

@mamutekk
Twój sposób ciężko mi sobie wyobrazić, mój jest standardowy: klik prawym klawiszem myszki na wybranym obrazku (5 i 6 od lewej?) i opcja Zapisz obraz jako... Zapisujesz na swój komputer a potem ładujesz do zasobów. Prosty oczywiście ;)
Możesz też wszystkie ściągnąć spakowane w jednym pliku zip .
-
pasiwo
2007/12/27 10:43:27
sgw - serdecznie Ci dziekuje:))


dr_ewa999 - poprawilam sie piszac w komentarzu do sgk 'Domyslam sie, ze dr_ewie chodzi o blogi w 'Twoje blogi', zatem rozumiem, ze nie chodzo o zakladki, lecz mozliwosci bloxa i dodadawanie blogow zastrzezonych w kjolejnosci automatycznej, nie takiej jak nam odpowiada.
-
pasiwo
2007/12/27 10:44:54
przeprawszam, oczywiscie mialo byc 'SGK':))
-
sgk
2007/12/27 10:53:47
A może prościej byłoby 'eskey'? :)
-
pasiwo
2007/12/27 16:52:02
bez watpienia, eskey:)))
-
2007/12/28 17:34:32
Witaj :)
A ja mam jeszcze pytanko: czy zakładki mają jakąś pojemność? Chodzi mi o to, jakbym chciała przenieść w nie spis tresci, podzielony na kategorie, a np. w jednej kategorii 30 podzakładek, i w sumie z 10 zakładek z samym spisem treści to się zmieści? I co się dzieje, jak wszystkie sa rozwinięte, a nie ma na nie miejsca (długość strony jest za krótka), to same się zwijają? Może głupie pytanie, sorry, ale mnie to zastanawia ;)
pzdr
-
konwis
2007/12/28 18:10:53
fajna rzecz, dzięki, wrzuciłem na celebrities.blox.pl :)
2 ale:
1. pierdołka, ale zmieniłem strzałeczki - wziąłem sobie obie pionowe i według mnie intuicyjnie jest odwrotnie jeśli chodzi o on i off
2. dlaczego po dodaniu zakładek na stronę komentarzy, na stronie głównej pod zakładki widzę dwa razy skrypt: eskey?

w każdym razie po raz kolejny - dzięki :) może jakieś tagi teraz? bo w systemie pewnie jeszcze poczekamy...
-
sgk
2007/12/28 19:42:58
@dorotus76
Z tego co wiem, to na zakładki nie ma ograniczeń. Jak ich będzie bardzo dużo to bez zwijania rozciągną wąską szpaltę a przez to cały dokument. Mogą być nawet dłuższe od zasadniczych treści - długość strony będzie zależna od ilości zakładek.
A mój skrypt ładnie je pozwija.
Jedynie przy ogromie folderów/zakładek samo początkowe zwijanie może trwać proporcjonalnie dłużej.
Jeśli masz czas i chęci to spróbuj, tyle że jak się napracujesz to zrób sobie potem kopię zapasową OPML wg instrukcji dostępnej na tym blogu.

@konwis
1. też zastanawiałem się jak interpretować on/off i zdecydowałem się na takie, ale odwrotnie też będzie dobrze ;)
2. wstawiłeś dwa razy wywołanie skryptu blox.zakladki.js - wystarczy raz (w instrukcji krok B2 ZASTĘPUJE A1)
Na tagi najlepsze rozwiązanie w tej chwili to del.icio.us - nic lepszego się (IMO) nie wymyśli.
-
2007/12/28 20:01:21
Dziekuję ślicznie :)
-
2007/12/28 23:53:28
Zaistalowałam, świetna robota :)
Zrobiło się tak ,,, czysto i przestronnie na blogu ... jeszcze z czasem wprowadzę spis treści:)
Dziekuję!!
pzdr
-
2007/12/29 13:02:33
Witam, to znowu ja, mam problem :)
Jest konflikt między tym skryptem, a skryptem do robienia spisu treści Debergeraca. I nawet nie wiem, czy powinnam prosić Ciebie o pomoc czy Debergeraca.
Ale po kolei: obydwa skrypty muszą być albo na poczatku, albo na końcu. I to im nie sprzyja. Bo jeśli sa razem na poczatku, to jeden z nich nie działa, ale tylko w Explorerze, w Mozilli jest ok (teraz mam tak ustawione, że w Explorerze nie mam widocznego spisu treści). Jak przestawię, to nie mam zwijania zakładek w Explorerze, mam za to spis treści. Próbowałam juz wszystkie kombinacje, i nawet jeśli działa i to i to, to nie mogę wejść w edycję swojego bloga, bo znika logo bloxa, i nie ma 'pisz bloga'.
Czy jest na to jakiś sposób?
-
sgk
2007/12/29 23:18:15
@dorotus76
Zastanawiające jest to gryzienie się z innymi skryptami - podeślę Ci na e-mail nową wersję skryptu i zobaczymy.
A do bloga zawsze możesz wchodzić przez główną stronę blox.pl ;)
-
sophya
2008/01/23 17:56:58
Mam problem podobny do dorotus76, co prawda w tej chwili wstawienie Twojego skryptu nie wyłącza działania innych, przy czym akurat spisu treści jeszcze nie mam i nie wiem co by było. Działa zgodnie z wyróżnianiem komentarzy e-maupy i ostatnich komentarzy s.z.y.m.o.n.a. ale pod IE i Operą giną Bloxowe linki i kurcze stopkę mi obcina :( pod liskiem jest OK
-
sgk
2008/01/23 21:39:47
@sophya
Mój skrypt sam w sobie nie jest na tyle skomplikowany, żeby w jakiś sposób mógł się gryźć z innymi. Choć na wszelki wypadek piszę poprawioną wersję, która powinna być całkowicie uodporniona na inne (będzie mieć unikalne nazwy funkcji).

A u Ciebie problem był w niedomkniętym znaczniku wywołania skryptu - brakowało nawiasu > (odpisałem na @)
-
sophya
2008/01/23 21:57:46
Dziękuje serdecznie już działa wszędzie :)) Matko co ja się z tym namęczyłam to obłęd. W sumie modyfikacje szablonu robiłam też ze względu na to, że nie mogłam zakładek zaczarować a dodanie komentarzy pod nimi sprawiało wrażenie rozlazłego i strona mi się ciągła jak nie powiem co:) To teraz idę szaleć i dopisywać linki ;)
-
sophya
2008/01/23 22:10:47
Tylko może popraw w Instrukcji od razu ;) tak mi sie skojarzyło, że ze środka bym nawiasu nie usunęła. Jest bez znacznika.
-
sgk
2008/01/23 22:23:19
Racja. Poprawiłem.
Pewnie to też było problemem u dorotus76...
-
nashelly
2011/11/23 22:33:25
Pobrałam skrypt, dziękuję ;) gingerbreath.blox.pl
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT