eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

wklejka do głosowania BlogFrog dla Bloggera

Zawziąłem się i przygotowałem skrypt do wstawiania wklejek głosowania BlogFrog dla blogów z Bloggera (.blogspot.com), analogiczny do tego, który był zrobiony dla "bloxów". Tak w ramach intensywnego, samodzielnego kursu javascript...

Skrypty do pobrania

Instalacja...

Nie mogłem znaleźć na Bloggerze zasobów, w które można wstawiać własne pliki, bo najprawdopodobniej ich nie ma. Ale każdy korzystający z tego systemu pewnie jakieś miejsce w internecie ma (box.net, diino.com, cokolwiek), dlatego proszę o załadowanie tam pobranego skryptu. W ostateczności można linkować do któregoś z moich, ale nie gwarantuję jego dostępności.
Żeby zainstalować ten skrypt trzeba w zarządzaniu wyglądem (Layout) blogspota dodać na koniec bocznej szpalty nowy element HTML/Javascript (albo zmienić istniejący) i wstawić w niego deklarację:

<script type="text/javascript" 
src="http://link.do.skryptu.js" >
</script>

Próbowałem skrypt wkleić w całości (nie jako link ale pełny kod), ale wygląda na to, że to pole na HTML jest za małe. Ponadto edytor chyba sobie taki kod formatuje po swojemu i w efekcie on nie działa. Odwołanie się do pliku zewnętrznego nie przysparza problemów.

BlogFrog, Feedburner, adresy notek i skrypt

UWAGA: jeśli ktoś przekierowuje kanał RSS z Bloggera do FeedBurnera i na tym kanale zarejestrował się w BlogFrogu, to musi WYŁączyć opcję zliczania linków (Analyze -> Stats PRO -> wyłączyć Item link clicks). Tylko wtedy adresy notek z RSS są takie same jak ich adresy na blogu i tylko wtedy skrypt będzie działał.. Z tą opcją WŁączoną (a zapewne niewykorzystywaną) linki w RSS mają skomplikowaną składnię i różnią się od tych z bloga.
Trzeba jednak być świadomym, że po tej zmianie BlogFrog jeszcze raz przeindeksuje notki i spora część z nich (od najnowszych) będzie zduplikowana. Stare pozostaną, a te nowe będą miały FrogRank=0. Ale moim zdaniem warto to zrobić.

Co, jak i dlaczego tak

Struktura notki przykładowego blogspota jest prosta. Nie jestem jednak pewien, czy wszystkie blogi oparte są na tym samym szkielecie HTML, stąd też nie mam pewności, że skrypt będzie działał na wszystkich. Na logikę zakładam jednak, że ta struktura jest stała.
W porównaniu do blogów z Bloxa te z Bloggera mają tę przewagę, że struktura wpisu jest identyczna na stronie głównej i na stronie pojedyńczej notki, więc jedna funkcja załatwia sprawę.

Wykorzystuję w skrypcie dwa elementy:

 • nagłówek h3 o klasie "post-title", z którego pobieram link do notki
 • div o klasie "post-footer", czyli stopkę wpisu, w której na jego samym dole wstawiam wklejkę w paragrafie

W zasadzie skrypty te różnią się małym drobiazgiem w kodzie i bardzo łatwo go sobie zmienić. Mam na myśli kolor wklejki, który jest fragmentem linku do głosowania (krótka instrukcja różnic jest w pierwszym skrypcie).

Sprawdziłem działanie na swoim "testowym" blogu (notabene spodobała mi się elastyczność Bloggera w połączeniu z Flickerem :) ) i u zielonego bloggera na przypadkowym. Działa. Zarówno w Firefoksie 2, Operze 9 jak i IE 6/7.
Jedyny problem jest taki, że gdy kliknie się przeglądanie starszych postów niż te pokazywane na głównej, to wklejki nie dołączają się - ale już w wybranej notce tak. Nie wiem czemu tak się dzieje i nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

Przyznaję, że spodobał mi się javascript a w połączeniu ze modelem DOM daje ogromne możliwości. Nie rozumiem tylko jeszcze idei dodawania eventListener do zdarzenia onLoad dokumentu. Tym bardziej, że funkcja wywołana jawnie, pod sam koniec struktury strony działa bez zarzutu.
Ale poza tym kodowanie i patrzenie na efekty to fajna sprawa :)

Mała prośba na koniec

Nie dorzucałem do skryptu swojej stopki. Byłbym jednak wdzięczny za pozostawienie w komentarzu informacji o wykorzystaniu któregoś z nich. A jeśli ktoś ma ochotę wspomnieć o tym u siebie, to byłoby mi miło :)

del.icio.us icon , , , , , ,
technorati icon , , , ,
sobota, 08 grudnia 2007, sgk

Polecane wpisy

 • ciemny szablon gotowy, więc Let's rock

  Przez ostatnie dwa tygodnie nic tu się nie działo, gdyż każdą wolną chwilę poświęcałem na szablon dla zaprzyjaźnionego bloga muzycznego Let's Rock . Obiecałem g

 • automatyczne odbicia lustrzane obrazków

  Napisałem kiedyś instrukcję do GIMPa jak zrobić lustrzane odbicie napisu * a ostatnio znalazłem w sieci dwa ciekawe rozwiązania, które  potrafią robi

 • ostatnie komentarze - mój widżet dla bloxa

  Przeglądając wiele blogów, w szczególności opartych o silnik WordPress , często napotykałem się na niewielki gadżet pokazujący informację o ostatnich komentarza

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Gwiazdki Blogfroga dla Bloggera z obserwator
Eskey, niestrudzenie experymentujący informatycznie zawziął się i opublikował skrypt pozwalający wstawić widget z gwiazdkami do głosowania w BlogFrogu na blogach na Bloggerze. Efekt zadowalający, a... »
Wysłany 2007/12/10 03:42:10
Komentarze
cito1
2007/12/08 13:11:00
Bardzo pomocne są te skrypty, zaniosę Twój wpis koledze z blogspot.com.
ps.
Dojrzałam do decyzji by wejść na N-K i poszukać swojej :)
-
sgk
2007/12/09 23:48:32
Zanieś, zanieś, może się przyda.

PS.
No i znalazłaś kogoś w N-K?
-
t.g
2007/12/10 01:47:41
Dzięki, bardzo przydatny skrypt, próbowałem sam jakoś osadzić "gwiazdki" na Bloggerze, ale straciłem zapał, gdy proste metody zawiodły ;)

Z flickra można elastycznie i automagicznie również na bloxa, np: garbage.blox.pl/2007/12/Zbieram-na-browar.html
-
Gość: Robert, 91.197.155.*
2007/12/10 10:37:00
Skrypty bardzo fajne i ciekawe.
Ja znalazłem inne rozwiązanie. Zapraszam od przeczytania.

robert.solkiewicz.com
-
Gość: abiekt, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/12/10 20:09:15
A ja próbowałem i Roberta skryptu i Twojego i jak nic nie działa tak nie działa :) ale sie nie poddaje.
-
sgk
2007/12/10 22:24:31
@t.g.
Nie ma sprawy. A jak sprawdzałem kiedyś flickera to nie miał obsługi MetaWebLog API bloxa...

@robert
Proste a jakże przydatne. Gdyby wiedział o tym kilka dni wcześniej, edukowałbym się na czymś innym ;)

@abiekt
Przeczytaj DOKŁADNIE fragment dotyczący Feedburnera, bo to jest powód, dla którego nie działa Ci żadne rozwiązanie.
-
pasiwo
2007/12/11 09:14:44
ja nie na temat...
Mam pytanie - czy mozna sworzyc np. skrypt, by moc wiedziec kto zalinkowal moj blog? Czy to zalezy od mozliwosci samego bloxa?
Pozdrawiam:)
-
sgk
2007/12/11 10:39:07
Kiedyś administratorzy bloxa zapowiadali taką funkcję, ale na razie jej nie widać. Możesz spróbować zobaczyć na stronie WhoLinksToMe.com , wpisać adres bloga a potem przejrzeć wyniki Yahoo! Search. Przy czym samo linkowanie musisz sobie wyróżnić spośród dużej ilości wyników Twojej internetowej aktywności ;)
-
Gość: nrafal, *.domainunused.net
2007/12/11 20:41:48
To eventListener jest do rejestracji więcej niż jednej funkcji do dowolnego zdarzenia - do takiego window.onload to przypiszesz tradycyjnie tylko jedną.
-
pasiwo
2007/12/12 11:12:59
wielkie dzieki - poprobuje:)
-
lavinka
2007/12/15 21:16:40
O, a czy mógłbyś napisać skrypt z miniaturkami (Mybloglog)dlabloogów (wp)?
-
sgk
2007/12/17 22:02:29
@lavinka
Rozmawiałem z autorem skryptu (debergerac ) i któryś z nas napisze odpowiedni skrypt, ale dopiero po Świętach.
-
lavinka
2007/12/20 19:26:27
O! Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Przez to,że nie mam czegoś takiego jak "szablon notki" czułam się nieco odcięta :)
Do zasobów plik skryptu mogę dodać bez problemu. Ale dostęp do szablonu bloga mam poza panelem edycyjnym tylko w CSSie. Ideałem byłoby gdyby miniaturkę z gwiazdkami do głosowania można byłoby wstawić luzem do treści wpisu jako obiekt html (mam po kilka wpisów na stronie,więc muszę dodawać gwiazdki oddzielnie do każdego wpisu), ale nie wiem czy coś takiego jest możliwe. W kwestii "szlaczków" jestem kompletnie zielona :)
-
sgk
2007/12/20 23:51:11
Wiesz, jest trochę szczegółów, które lepiej byłoby uzgodnić drogą mailową. Mój adres znajdziesz w rozwijanej sekcji "o autorze i blogu..."
-
czajnik75
2008/02/04 14:33:47
Bardzo fajny skrypt! Dzięki!!!
-
sgk
2008/02/04 16:12:33
Bardzo proszę.
Przy czym nie wiem czy widziałeś sposób proponowany wyżej przez Roberta Sołkiewicza. Jest prostszy i efektywniejszy ;)
-
kamiljanicki
2008/02/20 20:41:30
Próbowałem zgodnie z opisem, a efekt jest jaki widać: bigosnamadagaskarze.blogspot.com/

Jeśli maiłbyś chwilę, mógłbyś rzucić okiem? Może coś pokićkałem, a nie mogę znaleźć...
-
sgk
2008/02/20 22:13:55
@kamiljanicki
A w czym jest problem?
Ja widzę, że wklejki są, nawet na kilka oddałem głos ;)
-
kamiljanicki
2008/02/21 13:25:19
O przepraszam, miałem jeszcze raz napisać :) Właściwie nie wiem co było źle - zrobiłem wszystko jeszcze raz od początku i zadziałało. W każdym razie dzięki za opracowanie tego skryptu, jak widać przydał się :)
-
Gość: rojus, *.ds.pg.gda.pl
2008/03/18 21:48:45
zawsze można wrzucić ten skrypt na pages.google.com
-
Gość: , *.sferanet.pl
2008/04/03 21:30:35
może to błędy walidacji powodują, że nie można wkleić kodu?
wklej kod: www.jslint.com/ to się przekonasz
-
sgk
2008/04/03 23:22:27
Błędy, które pokazuje jslint.com dotyczą sposobu łamania linii w kodzie w pętli for czy instrukcji if. Nie mają one wpływu na działanie skryptu - on sprawuje się dobrze i jest sprawdzony w wielu miejscach.

Problemy z blogfrogiem dotyczą głównie zgodności tytułu notki z bloga i z kanału RSS z feedburnera a także czasu indeksacji notek czy wieku notek (bardzo stare zindeksowane nie są).
Nie liczę kłopotów z samym serwisem blogfrog, jak to miało miejsce w ostatnich dniach.
-
gilori
2008/08/11 09:10:53
U mnie wyświetla sie tylko pusty prostokąt, w którym powinno pojawić sie głosowanie... Wyłączyłam opcję Pro w Feedburnerze, wstawiałam skrypt kilka razy i nic:( Proszę o pomoc:(

gilori.blogspot.com/
-
sgk
2008/08/19 00:25:43
@gilori
Dziś widzę, że wklejki do głosowania pojawiają się prawidłowo. Wszystko jest OK?
A tak na marginesie dla platformy Blogspot polecam blogfrogowe rozwiązanie zaproponowane przez R. Sołkiewicza (wraz z komentarzami) - jest lepsze w tym przypadku (działa szybciej/wcześniej widać gwiazdki, na każdej przeglądarce, itd).

PS.
Przepraszam, że tak późno ale dopiero co wróciłem z urlopu.
-
kruszyzna
2009/02/16 09:30:55
Rzeczywiście, sposób umieszczenia przycisku na bloggerze banalny. Zamieściłam i bez problemu... działało do 13.02. Od tego czasu na żadnym z moich blogów przyciski sie nie pojawiają. Adresy blogów: dzieciowomi.blogspot.com, naszekresy.blogspot.com. Skrypt został umieszczony w zasobach bloga bloxowego (psiejsko.blox.pl/resource/blogfrog.blogger.green.js). Nic nie było od tej pory zmieniane.
Zauważyłam jednak, że są blogi bloxowe i inne z top100, na których jest ten sam problem (plamkamazurka.blox.pl). Od 13.02 wszystko pierdyknęło. Nowe notki w blogfrogu nie są widoczne. Ratunku!
Spróbowałam blog kosmicznie.blogspot.com wyrzucić z blogfroga i dodałam go jeszcze raz. Zobaczymy, czy coś to da. Jakieś pomysły? Jakieś rady? Czekam z utęsknieniem i z góry dziękuję :)
-
Gość: Adam, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/23 01:42:25
Próblwałem zainstalować moduł głosowania na poradydlapodroznikow.blogspot.com/ ale nic się nie wyświetla :(
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT