eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

nadchodzi czas rozliczeń PIT 2007

rozliczenie podatków PIT 2007 za pomocą darmowych programów

Jak co roku trzeba rozliczyć się z fiskusem z podatków. Patrząc na doniesienia z lat poprzednich (i mając w pamięci akcje wymiany dowodów osobistych czy praw jazdy) zapewne wielu Polaków myśli, że ma na to jeszcze "caaałe mnóóóstwo czasu", przecież 30 kwietnia to "prawie za miesiąc". Ale zarówno oni jak i Ci bardziej zapobiegliwi będą zastanawiali się jak to zrobić.

Ja namawiam do zrobienia tego osobiście, przy pomocy dostępnych za darmo programów, z którymi zmaganie się z formularzami podatkowymi jest naprawdę proste.

 

Za darmo na własnym komputerze.

O narzędziach przydatnych do rozliczania tegorocznych zeznań podatkowych można przeczytać na blogu vBeta. Uzupełnię ten tekst o swoje spostrzeżenia.

program PITy 2007 z IPS (działa także w Linuksie za pomocą Wine) Wprawdzie zapoznałem się z nim dość pobieżnie, ale w odróżnieniu od opinii autora z vBeta.pl (podzielanej przez tipy.pl) stwierdzam, że brak kreatorów może być zaletą, ale chyba tylko dla osób zorientowanych w rozliczeniach podatkowych. Ja chociaż z tym tematem nie mam problemów, to wolę gdy program prowadzi za rękę. Takie podejście jest zwyczajnie bardziej uporządkowane i łatwiej się zorientować w procedurze przygotowywania zeznania.

Dlatego dla osób, które zaczynają rozliczać za pomocą komputera lepsze są programy z sekwencją kroków.

program Jupiter 2007 Standard był moim standardowym narzędziem od kilku lat. W tym roku wzbogacony został o przydatny kalkulator pokazujący, czy w przypadku współmałżonków korzystniejsze będzie rozliczenie wspólne czy indywidualne. Niestety nie wiedzieć czemu dane w nim wprowadzone (przed rozpoczęciem rozliczenia) nie zostały przeniesione do zasadniczej części formularzy i trzeba je było wpisywać ponownie. To trochę niezrozumiałe. Ale poza tym kreator bardzo dobry i program godny polecenia.
Choć pewnym ograniczeniem jest to, że może go wykorzystać tylko jeden podatnik.

PITy2007 z gazeta.pl - program wprawdzie nie został wspomniany w tekście vBety, ale ja o nim jak najbardziej napiszę, bo w tym roku całkowicie się do niego przekonałem. Jego podstawową zaletą jest to, że oprócz własnego zeznania mogę legalnie przygotować formularz np. rodzicom. Licencja natomiast nie pozwala wykorzystywać programu (bez zgody jego twórców) do celów komercyjnych, czyli do zarabiania na wypełnianiu PITów. Wprawdzie nie ma on kalkulatora korzyści opcji wspólne/indywidualne, ale kreator prowadzi za rękę w sposób analogiczny do tego z JuPITera. Podpowiada, które pola z formularzy jednostkowych (np. PIT-11) zawierają potrzebne dane. Przygotowanie zeznania nie nastręcza trudności.

W stosunku do dwóch ostatnich programów moje obserwacje z testów robionych w ubiegłym roku odnoszą się także to tegorocznych wydań. Przy czym w tym roku polecam program "gazetowy".
Z resztą nie tylko ja.

 

A może przez internet?

W porównaniu do wymienionych aplikacji swoistą ciekawostką jest internetowy serwis pitroczny.pl, w którym zeznania wypełnia się on-line. Szczerze mówiąc, mimo, że internet uważam za bardzo wygodne narzędzie, to w kwestii tak prywatnej jak własne dochody preferuję osobisty komputer. Zwłaszcza, że mam wybór wśród darmowego oprogramowania. Jednak rzecz jasna dla kogoś innego ten serwis może okazać rozwiązaniem lepszym niż coroczna instalacja nowego programu do jednorazowej czynności.

Na marginesie dodam, że gdyby taki serwis:

  • oferowało Ministerstwo Finansów lub inny centralny organ podatkowy
  • umożliwiał rzecz jasna przygotowanie zeznania w postaci kreatorów
  • pozwalał składać w nim oficjalny dokument bez potrzeby osobistej wizyty w US

to dla takiego serwisu porzuciłbym oprogramowanie instalowane na komputerze.

Składanie PITów drogą elektroniczną (możliwe od 1 kwietnia 2008) to temat trochę inny, choć na pewno krok w kierunku wykorzystania internetu do rozliczeń. Obawiam się jednak, że przy dużych wydatkach związanych z podpisem elektronicznym (ok. 400 PLN zestaw do podpisu, a potem ok. 100 PLN rocznie za odnowienie certyfikatu) metoda ta nie będzie zbyt powszechna. Zwyczajnie jej opłacalność jest żadna w stosunku do oferowanych korzyści.

 

Dobry uczynek na koniec

Warto także pamiętać, że jeśli w przygotowanej deklaracji możliwe będzie przekazanie części podatku na dowolną organizację pożytku publicznego to że warto to zrobić. W tym roku wpłat dokonuje za nas Urząd Skarbowy, zatem potrzeba naprawdę niewiele, żeby przekazać trochę środków w imię społecznej aktywności (a w przypadku programu IPS to warunek licencyjny). Wyboru organizacji można dokonać w bazie danych NGO - o ile nie przekonała nas żadna społeczna kampania reklamowa i o ile nie mamy jakiegoś własnego szczytnego celu.

 

del.icio.us icon, , , , , ,
var wykop_url='http://sgk74exp.blox.pl/2008/04/nadchodzi-czas-rozliczen-PIT-2007.html'; // Link do strony var wykop_title='Nadchodzi czas rozliczeń PIT 2007'; // Tytuł strony var wykop_desc=encodeURIComponent('Opis darmowych sposobów na przygotowanie deklaracji PIT2007 przy użyciu komputera'); var widget_bg='FFFFFF'; var widget_type='compact'; var widget_url='http://www.wykop.pl/widget.php?url='+(wykop_url)+'&title='+(wykop_title)+'&desc='+(wykop_desc)+'&bg='+(widget_bg)+'&type='+(widget_type); document.write('');
wtorek, 08 kwietnia 2008, sgk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
lavinka
2008/04/08 11:57:42
eskey, jakiś ahref Ci pływa luzem między wpisami na blogu.
Poza tym chyba jestem staroświecka.... od lat PIT wypełniam ręcznie :)
-
sgk
2008/04/08 12:17:32
A to w takim razie podziwiam "staroświeckość", podziwiam ;)
Ja ręcznie robiłem to bardzo dawno temu, ale do dziś pamiętam złość, gdy przy jakiejś literówce (a w zasadzie "cyfrówce") musiałem przepisywać formularz od początku.

PS.
Poprawiłem ten ahref. To był niedomknięty skrypt do wykopywania ;)
-
2012/11/13 09:32:42
Co do pitów to najlepiej ściągnąć program [a="rozliczam-pit.info
"]PIT APLIKACJA[/a]. Nie dość że jest przejrzysty to naprawdę ułatwia rozliczanie pitów.
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT