eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
Blog > Komentarze do wpisu

edycja blogu, czyli oczko temu misiu

Blox wprowadził ostatnio sporo nowości, z których pewnie nieprędko skorzystam, jako że mam mało czasu na blogowanie. Wystarcza mi go jednak na tyle, że mogę zajrzeć tutaj i do administracji bloga i od niedawna natykać się na mocno mnie kłującą w oczy kwestię, mianowicie napisy "Edycja blogU" czy "Statystyki dla blogU".

Domyślam się, że zmiany mają związek z tym wątkiem na bloxowym forum, a w tym z zacytowanymi tam fragmentami wypowiedzi językowych znawców:

"Blog ma rodzaj męski nieżywotny, w dopełniaczu blogu, w bierniku blog. Potocznie słowo to funkcjonuje w rodzaju męskozwierzęcym
i wówczas ma dopełniacz bloga, równy biernikowi.
A zatem pisze Pani i czyta blog, potocznie bloga. Post pisze Pani na blogu, ale wysyła go na blog, a potocznie na bloga."
Prof. dr hab. Mirosław Bańko
"Ponieważ jest to rzeczownik męski nieżywotny, więc blogu, jak dom - domu, stół - stołu, papier - papieru. W potocznej polszczyźnie słyszy się bloga, jednak nie jest to forma godna zalecenia w starannym języku."
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński

że nie wspomnę o zdaniu profesora Bralczyka.

Ale dla mnie dopełniacza w formie "blogu" jest sztuczna!

Mierzi mnie jej widok (tak jak mierzi mnie pisownia słowa "mierzi") i drażni jej pretensjonalność.

Na szczęście uporałem się z nią własnym poczuciem humoru, zaraz po tym jak skojarzyła mi się z fragmentem nieśmiertelnego "Misia" Stanisława Barei -

Co jest!?
Nic Panie kierowniku, oczko mu się odlepiło! Temu misiU!

A w zasadzie mogę dalej puścić wodze fantazji i wymyślić skojarzeniową historyjkę, jak to

korzystając z Windowsu, za pomocą Firefoksu wchodzę na administracyjną stronę mojego blogu (tutaj nawet bloxu), po czym słuchając muzyki z Foobaru piszę notkę o tym, dlaczego zaglądając do Facebooku można się natknąć na statusy z Twitteru (notabene w tworzeniu przeszkadzają mi nadchodzące wiadomości z blipu)...
eskey

Nie wiem, może się zapędziłem z ironią, ale to wszystko z jednego powodu - nie sądzę, aby ta forma się upowszechniła...

 

del.icio.us icon, ,
sobota, 30 sierpnia 2008, sgk

Polecane wpisy

  • usunięcie pomarańczowej "belki promocyjnej" bloxa

    Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie ( i nie tylko mnie ) taki widok: Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem.

  • permalinki do komentarzy na blox.pl (user.js)

    W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl ) ja postanowiłem zająć się czymś, c

  • takie prace warto propagować

    Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach , ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
swo
2008/08/30 08:10:34
to ja moze dodam, że mierzi to bardzo stare słowo w naszym języku, wręcz zabytek, którego znaczenie jest analogiczne do czeskiego mrzi/mrzkost:)
-
kosciak1
2008/08/30 10:29:03
Nigdzie się nie zapędziłeś, trzeba dbać o czystość języka!
Swoją drogą "komputer" chyba też jest męski nieożywiony a nie męskozwierzęcy, więc tu chyba też powinniśmy zacząć stosować formę "zmienić ustawienia komputeru" a nie stosować przyjętą i powszechnie używaną "komputera"
-
stl
2008/08/30 10:34:01
Tak, strasznie to brzmi, wręcz uszy więdną... No, ale jakby na to nie patrzeć, administracja uszczęśliwiła, co najmniej jedną użytkowniczkę Bloksu.
-
kosciak1
2008/08/30 10:41:40
To jeszcze raz ja, Jarząbek!
Jeszcze raz przeczytałem cytaty z językoznawców. Zwłaszcza ten pana prof. dr hab. Mirosława Bańko, z którego IMHO jasno wynika, że forma "bloga" _jest_ formą poprawną, acz potoczną. Na stronach "Poradni językowej" na stronach PWN (poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=blog&kat=18) na dole można przeczytać jeszcze jeden cytat Mirosława Bańko:
Wydawałoby się, że blog powinien się odmieniać jak log (dziennik pokładowy): logu i blogu. Choć taka forma jest rzeczywiście używana, wyszukiwarki internetowe pokazują, że częściej piszemy bloga. Może dzieje się tak przez analogię do e-maila i SMS-a, które należą do tego samego co blog kręgu pojęć związanych z nowoczesną komunikacją językową. Prawdopodobnie blog trafi do słowników jako rzeczownik dwurodzajowy, żywotno-nieżywotny. To, że nie oznacza istoty żywej, nie ma większego znaczenia. W polszczyźnie jest wiele rzeczowników żywotnych rodzajowo, a nieżywotnych znaczeniowo w Innym słowniku języka polskiego PWN naliczyliśmy ich ponad 1000.
Mirosław Bańko

Z którego ewidentnie wynika, że stosowanie formy "bloga" zamiast "blogu" jest całkowicie zrozumiałe
-
taisha_te
2008/08/30 10:55:03
Myślę, że o odmianie bloga i tak zadecydują blogerzy i żaden językoznawca nic na to nie poradzi. Wszak sam profesor Bralczyk w jednej z porad językowych udzielonych w Poradni Językowej przyznaje, że np. o odmianie nazwy miejscowości decydują jej mieszkańcy, to jak sami mówią: "To bowiem decyduje, a słownikom, niestety, zdarza się brak pokory i chęć decydowania za mieszkańców." Dlaczego więc o odmianie słowa blog ktoś ma decydować za blogerów? Wątpię, by ta sztuczna forma się rozpowszechniła, dziwię się tylko, że blox zdecydował się być taki hiperpoprawny, że aż śmieszny, wprowadzając i narzucając z góry dziwaczną formę, która wszystkich drażni.
-
froasia
2008/08/30 18:22:55
W 100% Cię popieram. Czytałam ten wątek na forum, wydaje mi się absurdalny. Panowie poloniści, którzy skłonni są dopuścić formę czasownika "wziąść", bo się upowszechniła, upierają się, by sztucznie narzucać formę dopełniacza "blogU", a blox zamiast posłuchać głosu ludu - który i tak w końcu zdecyduje przecież - narzuca nam za autorytetami formę "jedynie poprawną". Dziwne, bo wydawało się, że blogi są przejawem demokracji.
-
rkdeey
2008/08/30 20:33:05
Moim zdaniem to kwestia czasu, kiedy obie formy staną się równoprawne. Znam ten problem od dłuższego okresu, ponieważ w swoim czasie zwrócono mi uwagę (poza siecią rzecz jasna, sprawa dotyczyła moich codziennych zajęć), iż pisząc o blogowaniu używam formy "bloga" i zostałem do stosowania tegoż nieszczęsnego "u" niejako przymuszony. Oczywiście z komentarzem, od którego zacząłem wypowiedź, czyli o nieuchronnej równoprawności obu form. A życie i tak sobie, tyle powiem...
-
lanooz
2008/08/30 20:48:18
Bezgraniczne trzymanie się zasad to ograniczony sposób myślenia :P Język cały czas się rozwija, tylko, że niektórzy nie chcą dopuścić Internetu do jego współtworzenia.
-
lavinka
2008/08/31 00:02:04
"Na blogu" ale "edycja bloga" (można wybrnąć i napisać "edytuj blog"). I niech oni skończą dodawać sztuczne reguły do języka i zmuszać ludzi by się do nich stosowali miast przyjąć nowe słowa powstające w języku i używane tak, jak używa je większość ludzi. Sławne kakao mi się przypomina, które od dziesięcioleci wszyscy odmieniają przez przypadki (kakaa, kakaem itp), tylko twórcy słownika nadal twierdzą,że odmieniać się go nie powinno. Nie powiem gdzie mam ich zdanie w tej sprawie. Nie od dziś walczę o łączne pisanie "poprostu" zamiast po prostu czy "pojedyńczy" zamiast pojedynczy. I sławne "na przeciw" które ponoć jest nieprawidłowe (winno być na przeciwko). Ale oczywiście jestem tłumokiem i co ja tam wiem.
-
lavinka
2008/08/31 00:04:57
A właśnie wg tej zasady powinno być edycja bloxU nie bloxa :P Dlatego,że box - boxu. Pff. Nie od dziś agorowe serwisy same sobie zaprzeczają :)
-
sgk
2008/09/01 00:20:30
Uff, jak widać nie jestem jedyny i moje odczucia są bardziej powszechne ;)
-
angola
2008/10/04 18:54:34
W 2005r. pisałam pracę magisterską na temat blogów. Moim promotorem był profesor językoznawca. Na moje pytanie jak odmieniać słowo "blog" usłyszałam, że powinnam formę wybrać sama (jako że to słowo w języku dość nowe); ważne, żebym była konsekwentna. Wybrałam "bloga", a nie "blogu". Ta pierwsza forma moim zdaniem brzmi dużo lepiej.

====
www.narbe.pl/
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT