eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
czwartek, 12 lutego 2009

Użytkownicy last.fm mogą korzystać z wielu sposobów rejestracji (scrobblowania) odsłuchanych utworów, czy to oficjalnie wspieranych przez twórców serwisu czy to tworzonych przez osoby trzecie. Jest ich tak dużo, że można się pogubić. Wśród nich do tej pory nie widziałem metody na rejestrowanie muzyki słuchanej (a raczej oglądanej?) w serwisie YouTube. Widziałem za to kilka luźnych zapytań o taką możliwość - sam zastanawiałem się kiedyś, że też jeszcze nikt nie połączył obu serwisów.

A tu okazało się, że ktoś to zrobił.
To autor skryptu Greasemonkey o nazwie youscrobble, który na pewno działa w Firefoksie (w innych przeglądarkach nie testowałem).

piątek, 30 stycznia 2009

Moje drugie podejście do przejrzenia co ciekawego jest w przeglądarce Google Chrome skończyło się jeszcze szybciej niż pierwsze. Zobaczyłem taki oto komunikat:

przeglądarka Google Chrome się zawiesza, dobrze że choć na wesoło

Uśmiechnąłem się, bo co jak co, ale poczucie humoru programistów (a ogólniej informatyków ?) to rzecz chyba słabo rozpowszechniona :)

Podczas odinstalowywania dobry nastrój można podtrzymać:

Google Chrome można łatwo i na wesoło odinstalować

Ale jakoś tak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że skoro twórców stać na takie żarty, to może nie traktują swojego produktu tak do końca poważnie?
Może Chrome jest tylko luźną próbą pokazania, że można napisać własną przeglądarkę, wesprzec się siłą marketingową i zasięgiem korporacji Google i niby "powalczyć" z dominacją Firefoxa / Explorera?

Ale może tak naprawdę nikt tam na serio nie ocenia szans zmian na ustabilizowanym rynku przeglądarek?

Ja zmiany nie potrzebuję, ot spróbowałem tak z czystej ciekawości. Zostaję przy Firefoksie.

 

wtorek, 13 stycznia 2009

Za dzisiejszy wczorajszy Spam Day w poczcie gazeta.pl poleci pewnie jakaś administratorska głowa (a co najmniej jakiś składnik wynagrodzenia), do admina przylgnie pewnie ksywka "Ankieter" ciągnąc się za nim w środowisku, a gazetowa poczta długo nie odpracuje dobrego wizerunku (o ile taki miała).

Ale to wszystko jasna sprawa: jest wina (winny) - będzie kara.

Ale z ludzką naiwnością/pazernością/ciekawością/bezwzględnością/głupotą* tych, którzy gnani jakimś instynktem much lecących do... lepu pisali maile w stylu "czy to naprawdę działa?" / "sprzedam/kupię/zamienię/oddam" / "zajrzyj na stronę XYZ" i zapychali skrzynki swoje i setek innych użytkowników, to raczej nic zrobić się nie da.

O tym, że Ci naiwni/pazerni/ciekawi/bezwzględni/głupi* rozsyłali swoje adresy mailowe nie wspomnę - ponieważ gazetowa (gmailowa) skrzynka jest pojemna, to pod tagiem SPAMDAY mam odfiltrowanych na pamiątkę ponad 150 takich przypadków. Potencjalni spamerzy też.


*dowolne skreślić lub podkreślić

del.icio.us icon,
poniedziałek, 05 stycznia 2009

Moim zdecydowanym faworytem do Najbardziej Użytecznej Aplikacji Roku 2008 jest Dropbox, o którym już trochę pisałem, ale w ostatnich tygodniach trafiłem na coś, z czego jestem równie zadowolony. To Mobbler, czyli klient Last.fm dla telefonów komórkowych z Symbianem (S60)...

środa, 24 grudnia 2008

W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl) ja postanowiłem zająć się czymś, czego mi w bloxowych komentarzach jeszcze brakuje. Mianowicie permalinków do konkretnych wypowiedzi.

Tym razem jednak nie będzie to skrypt do instalacji na bloxach przez autorów blogów (przynajmniej na razie) ale skrypt user.js, który zainstalować mogą sobie czytelnicy i będzie on działał na wszystkich blogach z blox.pl.

Jak to działa.

Działanie skryptu jest proste. Na stronie z komentarzami do każdej wypowiedzi dodaje w rogu malutką ikonkę, która jest linkiem do danego komentarza. Dodatkowo po najechaniu myszką nad link pokazuje się informacja o numerze wypowiedzi. Nic wielkiego, ale akurat tego mi czasem brakowało ;)

skrypt greasemonkey/user.js do numerowania/linkowania komentarzy na blox.pl


Jak zainstalować?

Skrypt można pobrać stąd -> blox.komentarze.linki.user.js

Skrypt ten działa w przeglądarce Firefox po zainstalowaniu rozszerzenia Greasemonkey. Wystarczy kliknąć a GM zajmie się resztą.

Działa też w Operze (trochę musiałem pokombinować, bo Opera nie obsługuje niektórych funkcji GM), choć tutaj trzeba trochę manualnej pracy. Jeśli ktoś nie wie, to wystarczy założyć gdzieś na dysku folder na skrypty user.js i wskazać go w menu Preferencje -> Zaawansowane -> Zawartość -> Opcje Javascript -> Moje skrypty Javascript (przynajmniej tak jest w wersji 9.62). Potem ściągnąć tam wskazany skrypt i voila!

Świątecznie

W ubiegłym roku na Święta zrobiłem skrypt do zwijania zakładek. Przyjął się. To teraz z wraz z Prostymi, Serdecznymi Życzeniami Świątecznymi dla Czytelników zostawiam ten skryptowy prezent ;)

del.icio.us icon, , , ,
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT