eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
środa, 10 grudnia 2008
pasek/panel boczny (sidebar) z Visty na moim Windows XP

Jako całkiem świeży posiadacz panoramicznych ekranów w swoich komputerach (praca/dom) już nacieszyłem się ogromem pustych przestrzeni i zacząłem kombinować, jakby je sobie "z gustem" zagospodarować.

Na obu komputerach mam nie tak już świeże Windows XP i nie mam zamiaru zmieniać ich na inny system, choć jeśli już, to będzie to Vista (albo następca). Nawet mimo tego, że do koncepcji ładnego panoramicznego pulpitu boczny pasek (sidebar) jaki oferuje Vista pasuje idealnie. No bo ładny zegarek to w żadnym wypadku argument dla jakiejkolwiek migracji do innego systemu.

A wygląda na to, że podobnie myślących użytkowników jest więcej, bo Thoosje's Vista Sidebar, czyli program oferujący boczny pasek a'la Vista w Windows XP cieszy się sporym uznaniem w internecie.

Mi też się spodobał. Wprawdzie jest funkcjonalnie ograniczony do wbudowanych gadżetów, ale tak naprawdę są one wystarczające.

Ładny jest zegarek (kilka do wyboru), kosz i dane o używanych zasobach. Przydatny jest widżet do pokazywania obrazków z jakiegoś katalogu (o ile obrazki są ładne). Kalendarz jest taki sobie. Moduł RSS trochę kulawy, bo nie udało mi się wrzucić żadnego kanału. Z pogody nie korzystam, ale i tak program żąda podania prawidłowego ZIP code i dla świętego spokoju wstawiłem PLXX0028 dla Warszawy (inne na stronie wheather.com)

No i niestety jest dość pamięciożerny (30-60 MB RAM), czyli to atrakcja dla tych, którzy mogą połączyć własne estetyczne oczekiwania z nadmiarowymi zasobami własnego komputera.

A ja na jednej z moich maszyn mogę sobie na to pozwolić ;)
 

czwartek, 27 listopada 2008

Cały czas jestem zachwycony usługą Dropbox, o której pisałem w sierpniu. Nie wyobrażam sobie teraz codziennej pracy bez tej bezobsługowej i jak na razie niezawodnej synchronizacji plików między kilkoma komputerami. Co ciekawe twórcy Dropboxa są chyba świadomi wartości swojego dzieła, bo niedawno w ankiecie sprawdzającej opinie użytkowników umieścili pytanie, w którym jedną z odpowiedzi było "nie potrafiłbym żyć bez Dropboxa" - zaznaczyłem tę opcję bez namysłu...

środa, 12 listopada 2008

Gorączka ubiegłotygodniowego wyczekiwania na 40 milionów w Lotto już minęła, mój los na "chybił-trafił" tradycyjnie chybił, ale nie mogę powiedzieć, że nie mam szczęścia w losowaniach. Tyle, że innych, bo... informatycznych (sic!).

poniedziałek, 20 października 2008

Szczerze mówiąc sam na potrzebę robienia notatek w plikach PDF nie wpadłem, bo ten format kojarzy mi się raczej z biernym czytaniem, ale okazuje się, że są osoby, dla których taka funkcja jest przydatna. Sprawdziłem trochę w internecie, trochę na własnym komputerze i okazało się, że to możliwe i całkiem ciekawe.
Ba! Przy okazji znalazłem ciekawe (darmowe) oprogramowanie!
Ten tekst jest z dedykacją dla froasi ;)

piątek, 10 października 2008

Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach, ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa (stl), czyli szablonu na bloxa o nazwie Wood.n i postanowiłem napisać o nim coś więcej.

Szablon nie jest jeszcze gotowy, ale mając na uwadze poprzedni projekt autora (szablon Tango With Mac) jestem przekonany, że w praktyce będzie sprawował się tak samo dobrze, jak oba wyglądają.

Mało tego!
Nie dość, że projekt dostarcza wrażeń estetycznych, to sama notka jest dość szczegółowym tutorialem na temat tworzenia obiektów strony internetowej charakterystycznych dla wciąż aktualnego trendu "grunge and hand-drawing design" (czyli pomiętych kartek, spinaczy, ręcznego pisma, itp). Wprawdzie porady są dedykowane dla Photoshopa, ale techniki pewnie da się przetłumaczyć na "język" GIMPa.
Ponadto - jak zapewnia autor - w przygotowaniu są teksty (tekst?) o tym, jak połączyć ten atrakcyjny wizualnie szablon ze strukturą HTML/CSS bloga na blox.pl.

Te wszystkie czynniki składają się na taką moją małą konstatację: taką pracę warto propagować.

Dlatego też omawianą notkę-tutorial można "wykopywać".

 

delicious.com icon, , , ,
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT