eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...
piątek, 21 grudnia 2007

Pracowałem usilnie, żeby zdążyć jeszcze przed świętami 2007 i mogę powiedzieć, że udało mi się. Tak w ramach gwiazdkowego prezentu ;)

Przygotowałem skrypt, który pozwala na dynamiczne zwijanie/rozwijanie folderów zakładek na dowolnym blogu blox.pl (po kliknięciu w tytuł folderu, tak jak u mnie z boku). Wystarczy go zainstalować i zrobić prostą czynność w CSS (dodać strzałki). Mało tego: możliwe jest też, aby po spełnieniu małego warunku wszystkie zakładki w zwijanej formie ładowały się na stronę pojedynczego wpisu (komentarzy), gdzie ich teraz nie ma.

Dodatek działa w ten sposób, że zwija wszystkie foldery grupujące zakładki tak, że widać tylko ich nazwy. Domyślnie pierwszy od góry folder pozostaje nie zwijany. Zakładki umieszczone w środku są widoczne po kliknięciu w folder i rozwinięciu go.

Może to być przydatne dla osób mających bardzo rozbudowaną strukturę zakładek, bo oszczędza bardzo dużo miejsca w wąskiej szpalcie.

Żeby zobaczyć jak to działa i wygląda na jasnym/ciemnym tle przygotowałem specjalne DEMO. Oprócz tego, można zobaczyć działanie skryptu "na żywo" na moim blogu prywatnym oraz na zjadamy reklamy eireny.

Programik został sprawdzony i działa na bloxach prawo- jak i lewostronnych, w Firefoksie, Internet Explorerze 6/7 oraz w Operze. Nie wymaga biblioteki jQuery jak ten do zakładek na tym blogu (już niedługo skorzystam z niego tutaj, ale to troszkę więcej pracy).

Szczegóły instalacji są w instrukcji.

Zainteresowanych zachęcam do korzystania. Byłbym wdzięczny za informację w komentarzu, jeśli skrypt okazał się przydatny...

del.icio.us icon , , , ,

To jest instrukcja uruchomienia dynamicznie zwijanych zakładek na blogach blox.pl, o których można poczytać w dokładniejszym opisie.

Możliwość tę daje skrypt blox.zakladki.js, który wystarczy ściągnąć na dysk, dodać do zasobów własnego bloga a potem w polu na kod HTML wkleić odpowiednie odwołanie. Debergerac przygotował świetne wizualne prezentacje jak to robić (jeśli ktoś jeszcze tego nie umie).

Od decyzji użytkownika zależy to, czy zakładki mają być zwijane na stronie głównej bloga czy oprócz tego pokazywać się także na stronie z pojedyńczą notką (komentarzami). Do tej drugiej opcji potrzebne są dodatkowe działania.

Stąd też podział na dwa etapy instalacji:

  • A - konieczny do działania skryptu
  • B - opcjonalny

czwartek, 13 grudnia 2007

Wynalazłem gdzieś przypadkiem ten obrazek i nie mogłem się oprzeć pokusie wrzucenia go tutaj. Lubię takie słowno-skojarzeniowe zabawy, regularnie zachęcam do korzystania z Firefoksa, a ponadto mam wrażenie, że na tym blogu jest za poważnie i coś lżejszego (i powszechnie zrozumiałego ;)) znaleźć się musi...

Firefox lepszy od Internet Explorera

Gdyby ten obrazek wrzucić na wykop, to 90% komentarzy byłoby w stylu "staaaaaare" :)
Bo to jest naprawdę stare (jeszcze z kampanii promującej Fx 1.x) i choć przekaz być może odrobinę epatuje "przemocą przeglądarkowych wojen" to jest słuszny.

Porzuć Internet Explorera!
Przesiądź się na dobrą przeglądarkę.

del.icio.us icon ,
technorati icon

Niedawno administratorzy bloxa wdrożyli tzw. "SEO zmiany" w strukturze HTML blogów, które na razie są opcjonalne. Jednak niektórzy użytkownicy włączyli je już teraz i dostosowali szablony (o czym sporo zostało napisane w BloxWiki).

W związku z tym, osoby korzystające/udostępniające pełny RSS z bloxa za pomocą serwisu feed43.com , dla takich blogów muszą dokonać małej zmiany w strukturze generowanego kanału.

Mianowicie w drugim kroku (STEP 2) procedury, w sekcji Item (repeatable) Search Pattern zamiast wzorca:

{*}WpisBox{*}entry_{%}"{*}ItemTytul">{%}<{*}Tresc">{%}
{*}<div class="BlogWpisInfo">{*}"IPTlinkuj" href="{%}">
Link{*}http://{*}/{%}/{%}/{*}">

zastosować nowy:

{*}WpisBox{*}entry_{%}"{*}ItemTytul"><a{*}">{%}<{*}Tresc">{%}
{*}<div class="BlogWpisInfo">{*}"IPTlinkuj" href="{%}">
Link{*}http://{*}/{%}/{%}/{*}">

który uwzględnia fakt, że po aktywowanych zmianach tytuł notki na stronie głównej jest hiperlinkiem (ta drobna różnica została zaznaczona na czerwono).

Pozostałe kroki procedury są takie same.
Przypominam jednak, że stosowanie wzorca zależy od tego, czy właściciel bloga włączył "SEO zmiany" czy nie.

del.icio.us icon , , , ,
technorati icon , ,
wtorek, 11 grudnia 2007

Niedługo ukaże się nowa wersja serwisu Netvibes o nazwie kodowej "ginger" i już teraz ujawnionych zostało kilka planowanych zmian i nowych funkcjonalności.

Zmiany w zarządzaniu stroną

W związku z ogromną ilością możliwych do używania widżetów (>100.000?) sporo pracy poświęcono zmianom w interfejsie nawigacji po zawartości, z której łatwo można zbudować własną stronę startową. Porozumiano się z partnerskimi dostawcami treści, aby przygotowali widżety "premium" dostępne do łatwej konfiguracji (to dość dosłowne tłumaczenie, a ja swoją drogą ciekawy jestem, czy po zmianach zostanę w polecanych kanałach...)

Aspekt społecznościowy

Ale to tylko kosmetyka w porównaniu do szykowanej zmiany większego kalibru. Zapowiadane jest bowiem dodanie funkcji "społecznościowych" - jak domyślam się opartych o budowanie relacji z innymi użytkownikami Netvibes. Będzie można archiwizować i opisywać (tagować) dowolne treści dostarczone przez serwis oraz dzielić się nimi z innymi (coś na wzór Google Reader Shared Items?). Będzie też widoczna aktywność poszczególnych użytkowników (coś na wzór powiadomień Facebook News Feed?). Zapowiadana jest też możliwość tworzenia własnych uniwersów, czyli takiej publicznej strony z zawartością polecaną przez siebie bądź obrazującą własną aktywność w internecie poprzez widżety z różnych serwisów (taka wizytówka, coś na wzór Dashboard.pl?).

Przesyt internetowych bytów

W zasadzie pojawianie się nowych serwisów społecznościowych nie robi na mnie już żadnego wrażenia - ileż bowiem można budować od zera swój powtarzalny profil, zapraszać (tych samych) znajomych i dzielić się z nimi w wielu miejscach podobną zawartością? Tak jest np. ze świeżym "gazetowym" Bebo, na które wszedłem w zasadzie tylko z powodu eksperymentalnej natury, ale nie zagoszczę tam - nie widzę dla siebie żadnej wartości dodanej. Chęć korzystania z serwisów skończyła się u mnie na Facebooku, który ma w sobie mnóstwo ciekawych rzeczy - tak dużo, że wolę tam rzadko zaglądać, bo za bardzo wciągają (np. muzyczne lub filmowe quizy). Jest jeszcze nasza-klasa, ale to temat na oddzielny tekst... A o przesycie w mnożeniu internetowych bytów pisała niedawno froasia i podzielam jej sceptycyzm.

Na te zmiany jednak czekam

Ale w przypadku Netvibes jest trochę inaczej. Korzystam z tego serwisu od dawna bo oferuje mi ogromną wygodę. Od dawna polecam go także komu mogę. Wiem, że sporo czytelników też z niego korzysta (za moją namową czy z własnej inicjatywy) i w sumie fajnie byłoby się poznać. Być może dowiedzieć się, co ciekawego macie u siebie, być może zainteresować czymś swoim, kto wie?
Co nie zmieni faktu, że aspekt społecznościowy będzie tylko dodatkiem do meritum funkcjonowania serwisu i nawet jeśli nowe funkcje okażą się nietrafione to i tak Netvibes pozostanie najczęściej wykorzystywanym przeze mnie internetowym narzędziem.

Dlatego z zainteresowaniem czekam na premierę "imbirowej(?) wersji".

del.icio.us icon , ,
technorati icon ,
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT