eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...

blox

poniedziałek, 16 lutego 2009

Dziś rano na moich blogach zaskoczył mnie (i nie tylko mnie) taki widok:


Nie mam pojęcia co to za pomysł, bo zapowiedzi administratorów nigdzie nie widziałem. Nawet jeśli ma to spełniać jakąś funkcję, to wygląda paskudnie, kompletnie nie pasuje do blogów (kolorystycznie chyba tylko do strony głównej blox.pl czy do Poradnika Internauty), jest zaskakujące dla blogerów, itp. Trudno dopatrzeć się jakiś pozytywnych aspektów.

Dlatego wyłączyłem to, dodając na końcu CSS wpis:

#sidebox_control {display:none!important;}

Nie podoba mi się to nie tylko na moim blogu, ale na innych też. Dlatego w pliku userContent.css profilu Firefoksa dodałem wpis:

@-moz-document domain(blox.pl) {
 #sidebox_control {display:none!important;}
}

W ten sposób nie widzę "promocyjnej belki" na innych bloksach.

Na razie powstrzymuję się od dalszych komentarzy odnośnie zasadności wprowadzenia tego rozwiązania, jednak nawet jeśli stoją za tym jakieś argumenty, to sposób wdrożenia (przez zaskoczenie) no i wygląd (bardzo razi w oczy) zostawiają negatywne wrażenie.

środa, 24 grudnia 2008

W czasie gdy debergerac udoskonala swój skrypt do awatarów osób komentujących na blox.pl (ostatnio dodał awatary z blip.pl) ja postanowiłem zająć się czymś, czego mi w bloxowych komentarzach jeszcze brakuje. Mianowicie permalinków do konkretnych wypowiedzi.

Tym razem jednak nie będzie to skrypt do instalacji na bloxach przez autorów blogów (przynajmniej na razie) ale skrypt user.js, który zainstalować mogą sobie czytelnicy i będzie on działał na wszystkich blogach z blox.pl.

Jak to działa.

Działanie skryptu jest proste. Na stronie z komentarzami do każdej wypowiedzi dodaje w rogu malutką ikonkę, która jest linkiem do danego komentarza. Dodatkowo po najechaniu myszką nad link pokazuje się informacja o numerze wypowiedzi. Nic wielkiego, ale akurat tego mi czasem brakowało ;)

skrypt greasemonkey/user.js do numerowania/linkowania komentarzy na blox.pl


Jak zainstalować?

Skrypt można pobrać stąd -> blox.komentarze.linki.user.js

Skrypt ten działa w przeglądarce Firefox po zainstalowaniu rozszerzenia Greasemonkey. Wystarczy kliknąć a GM zajmie się resztą.

Działa też w Operze (trochę musiałem pokombinować, bo Opera nie obsługuje niektórych funkcji GM), choć tutaj trzeba trochę manualnej pracy. Jeśli ktoś nie wie, to wystarczy założyć gdzieś na dysku folder na skrypty user.js i wskazać go w menu Preferencje -> Zaawansowane -> Zawartość -> Opcje Javascript -> Moje skrypty Javascript (przynajmniej tak jest w wersji 9.62). Potem ściągnąć tam wskazany skrypt i voila!

Świątecznie

W ubiegłym roku na Święta zrobiłem skrypt do zwijania zakładek. Przyjął się. To teraz z wraz z Prostymi, Serdecznymi Życzeniami Świątecznymi dla Czytelników zostawiam ten skryptowy prezent ;)

del.icio.us icon, , , ,
piątek, 10 października 2008

Mimo, że kilka dni temu zrobiłem już o tym wzmiankę w minizapiskach, ale wciąż jestem pod wielkim wrażeniem graficznej doskonałości nowego projektu SenTineLa (stl), czyli szablonu na bloxa o nazwie Wood.n i postanowiłem napisać o nim coś więcej.

Szablon nie jest jeszcze gotowy, ale mając na uwadze poprzedni projekt autora (szablon Tango With Mac) jestem przekonany, że w praktyce będzie sprawował się tak samo dobrze, jak oba wyglądają.

Mało tego!
Nie dość, że projekt dostarcza wrażeń estetycznych, to sama notka jest dość szczegółowym tutorialem na temat tworzenia obiektów strony internetowej charakterystycznych dla wciąż aktualnego trendu "grunge and hand-drawing design" (czyli pomiętych kartek, spinaczy, ręcznego pisma, itp). Wprawdzie porady są dedykowane dla Photoshopa, ale techniki pewnie da się przetłumaczyć na "język" GIMPa.
Ponadto - jak zapewnia autor - w przygotowaniu są teksty (tekst?) o tym, jak połączyć ten atrakcyjny wizualnie szablon ze strukturą HTML/CSS bloga na blox.pl.

Te wszystkie czynniki składają się na taką moją małą konstatację: taką pracę warto propagować.

Dlatego też omawianą notkę-tutorial można "wykopywać".

 

delicious.com icon, , , ,
sobota, 30 sierpnia 2008

Blox wprowadził ostatnio sporo nowości, z których pewnie nieprędko skorzystam, jako że mam mało czasu na blogowanie. Wystarcza mi go jednak na tyle, że mogę zajrzeć tutaj i do administracji bloga i od niedawna natykać się na mocno mnie kłującą w oczy kwestię, mianowicie napisy "Edycja blogU" czy "Statystyki dla blogU".

Domyślam się, że zmiany mają związek z tym wątkiem na bloxowym forum, a w tym z zacytowanymi tam fragmentami wypowiedzi językowych znawców:

"Blog ma rodzaj męski nieżywotny, w dopełniaczu blogu, w bierniku blog. Potocznie słowo to funkcjonuje w rodzaju męskozwierzęcym
i wówczas ma dopełniacz bloga, równy biernikowi.
A zatem pisze Pani i czyta blog, potocznie bloga. Post pisze Pani na blogu, ale wysyła go na blog, a potocznie na bloga."
Prof. dr hab. Mirosław Bańko
"Ponieważ jest to rzeczownik męski nieżywotny, więc blogu, jak dom - domu, stół - stołu, papier - papieru. W potocznej polszczyźnie słyszy się bloga, jednak nie jest to forma godna zalecenia w starannym języku."
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński

że nie wspomnę o zdaniu profesora Bralczyka.

Ale dla mnie dopełniacza w formie "blogu" jest sztuczna!

Mierzi mnie jej widok (tak jak mierzi mnie pisownia słowa "mierzi") i drażni jej pretensjonalność.

Na szczęście uporałem się z nią własnym poczuciem humoru, zaraz po tym jak skojarzyła mi się z fragmentem nieśmiertelnego "Misia" Stanisława Barei -

Co jest!?
Nic Panie kierowniku, oczko mu się odlepiło! Temu misiU!

A w zasadzie mogę dalej puścić wodze fantazji i wymyślić skojarzeniową historyjkę, jak to

korzystając z Windowsu, za pomocą Firefoksu wchodzę na administracyjną stronę mojego blogu (tutaj nawet bloxu), po czym słuchając muzyki z Foobaru piszę notkę o tym, dlaczego zaglądając do Facebooku można się natknąć na statusy z Twitteru (notabene w tworzeniu przeszkadzają mi nadchodzące wiadomości z blipu)...
eskey

Nie wiem, może się zapędziłem z ironią, ale to wszystko z jednego powodu - nie sądzę, aby ta forma się upowszechniła...

 

del.icio.us icon, ,
czwartek, 20 marca 2008

Ostatnie dni mojego braku aktywności gdziekolwiek, szczególnie na tym blogu miały swoje uzasadnienie: zbliżała się dawno zaplanowana data premiery nowego szablonu (nie mojego, ale tworzonego przeze mnie) i prace nad nim musiały być intensywniejsze. Ale już po wszystkim: dziś o 20:21 szablon ruszył.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT