eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...

freeware

poniedziałek, 20 października 2008

Szczerze mówiąc sam na potrzebę robienia notatek w plikach PDF nie wpadłem, bo ten format kojarzy mi się raczej z biernym czytaniem, ale okazuje się, że są osoby, dla których taka funkcja jest przydatna. Sprawdziłem trochę w internecie, trochę na własnym komputerze i okazało się, że to możliwe i całkiem ciekawe.
Ba! Przy okazji znalazłem ciekawe (darmowe) oprogramowanie!
Ten tekst jest z dedykacją dla froasi ;)

wtorek, 07 października 2008

Tak sobie teraz pracując nad pewną dokumentacją uświadomiłem, że trudno mi się obejść bez programowych "drobiazgów", które tę codzienną robociznę ułatwiają. Jednym z nich dzielę się od ręki (bo później pewnie czasu nie znajdę).

kopiuj ścieżkę do schowka
Jeśli ktoś jeszcze nie zna to polecam małe rozszerzenie do Eksploratora Windows o nazwie Copy Path To Clipboard (ze strony Mike'a Lina). Dodaje ono do menu kontekstowego nową pozycję, która kopiuje pełną ścieżkę do wskazanego pliku (dysk, katalogi, nazwa pliku) do systemowego schowka. Dla mnie to niezbędna rzecz aby:
  • wysłać komuś mailem informację o lokalizacji pliku w sieci zamiast powielać jego kopię, nie mówiąc już nic o zamulaniu skrzynki ogromnymi załącznikami
  • a czasem wstawiając załącznik (bo to nie jest tak, że ja załączników w ogóle nie wysyłam) wskazać go bezpośrednio zamiast przegrzebywać się przez strukturę katalogów
  • zapisać sobie w notatkach lokalizację jakiegoś pliku, czasem nawet w postaci hiperłącza
  • itp., itd.

Niestety odpowiednika z polskim tekstem nie znalazłem a tekst ten jest zaszyty w biliotece DLL (a myślałem, że znajdę go w rejestrze). Ale ten kawałek angielskiego tekstu zupełnie nie przeszkadza, a swoją funkcję spełnia niezależnie od języka.

Podobnie działające narzędzie można znaleźć na stronie Stefana Bartelsa, ale tego akurat nie testowałem.

Spodziewam się że każdy ma swoje drobne przyzwyczajenia i małe "wygódki", które te nawyki pielęgnują. A ja lubię czasem o nich poczytać, bo jakieś ciekawostki z chęcią przeszczepiam sobie.

 

del.icio.us icon, , , ,
wtorek, 08 kwietnia 2008

rozliczenie podatków PIT 2007 za pomocą darmowych programów

Jak co roku trzeba rozliczyć się z fiskusem z podatków. Patrząc na doniesienia z lat poprzednich (i mając w pamięci akcje wymiany dowodów osobistych czy praw jazdy) zapewne wielu Polaków myśli, że ma na to jeszcze "caaałe mnóóóstwo czasu", przecież 30 kwietnia to "prawie za miesiąc". Ale zarówno oni jak i Ci bardziej zapobiegliwi będą zastanawiali się jak to zrobić.

Ja namawiam do zrobienia tego osobiście, przy pomocy dostępnych za darmo programów, z którymi zmaganie się z formularzami podatkowymi jest naprawdę proste.

wtorek, 22 stycznia 2008

Miałem napisać o tym jakiś czas temu, jako że dość często spotykam pytanie o możliwość podpisywania własnych zdjęć, a świeży wątek z bloxowego forum przyspieszył sprawę.
Metod na wstawianie podpisu na zdjęcie (lub tzw. znaku wodnego) jest zapewne sporo i myślę, że każdy sensowny program do obróbki zdjęć ma przydatną ku temu funkcję.

Ja pokażę, jak w prosty sposób wykorzystać do tego darmową i świetną przeglądarkę zdjęć IrfanView (można też pobrać z dobrychprogramów.pl). Wstawianie tekstu to tylko drobiazg wśród ogromu innych oferowanych opcji.

sobota, 02 czerwca 2007
Jakiś czas temu, prezentując opis swojego nowego szablonu (X3), obiecałem własny tutorial dla GIMPa do tworzenia tekstu z lustrzanym odbiciem, obecnie dość modnego w projektowaniu stron internetowych .


Przyznaję, że łatwiej jest coś takiego wykonać niż napisać o tym instrukcję, stąd opóźnienie. Ponadto szukałem sensownego narzędzia do prezentacji zrzutów ekranowych. Takiego, które pozwoliłoby pokazać przyzwoitą jakość wielu dużych zdjęć bez wklejania ich w treść notki. Najbardziej przypadł mi do gustu serwis slideshare.net (o którym kiedyś indziej napiszę) a w nim możliwość publikacji prezentacji PowerPoint w dowolnym miejscu internetu.

Przechodząc na stronę główną osadzonej poniżej prezentacji (link "on SlideShare") można ją sobie powiększyć do pełnego ekranu. Pod prezentacją są bardziej szczegółowo opisane kolejne czynności, a link do oryginalnej prezentacji jest na końcu wpisu.

Zapraszam do "lektury" i samodzielnych ćwiczeń.
 
1 , 2 , 3
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT