eksperymenty z internetem, blogami, bloxem, javascriptem, firefoxem czy różnymi użytecznymi programami czy narzędziami, tak okołoinformatycznie tudzież okołokomputerowo...

firefox

czwartek, 13 grudnia 2007

Wynalazłem gdzieś przypadkiem ten obrazek i nie mogłem się oprzeć pokusie wrzucenia go tutaj. Lubię takie słowno-skojarzeniowe zabawy, regularnie zachęcam do korzystania z Firefoksa, a ponadto mam wrażenie, że na tym blogu jest za poważnie i coś lżejszego (i powszechnie zrozumiałego ;)) znaleźć się musi...

Firefox lepszy od Internet Explorera

Gdyby ten obrazek wrzucić na wykop, to 90% komentarzy byłoby w stylu "staaaaaare" :)
Bo to jest naprawdę stare (jeszcze z kampanii promującej Fx 1.x) i choć przekaz być może odrobinę epatuje "przemocą przeglądarkowych wojen" to jest słuszny.

Porzuć Internet Explorera!
Przesiądź się na dobrą przeglądarkę.

del.icio.us icon ,
technorati icon
środa, 07 listopada 2007
Opisując możliwości autouzupełniania w pasku adresu przeglądarki (Firefox) mówiłem o rozwijalnych listach, które zawierają historyczne pozycje do wyboru (standardowo, bo w rozszerzonej wersji mogą zawierać o wiele więcej danych). Z czasem listy te zawierają zbyt wiele elementów, co zaczyna przeszkadzać w wygodnej pracy.

Wtedy można użyć bardzo prostego sposobu na uporządkowanie list.
Wystarczy strzałkami wybrać niechciany element i usunąć go kombinacją klawiszy:
Shift + Delete

aktualizacja po uwagach w komentarzach: samo Delete wystarczy.

Ten trick działa zarówno w polu paska adresu jak i w polach różnych formularzy, gdzie też często gromadzą się niechciane wpisy. Działa nie tylko w Firefoksie ale i w innych przeglądarkach.

firefox pasek adresu czyszczenie listy rozwijalnej

Z własnego doświadczenia podpowiem, że pozycję do usunięcia lepiej wybierać za pomocą klawiatury, bo kliknięcie myszką w przypadku paska adresu uruchomi wybraną stronę, a w przypadku formularza wypełni pole wybraną wartością. Dość praktyczne jest także ustawienie się na ostatnim elemencie listy i dłuższe przytrzymanie wspomnianej kombinacji klawiszy, co pozwala wyczyścić wszystkie wpisy.

del.icio.us icon , ,
poniedziałek, 29 października 2007
Będąc jeszcze w temacie autouzupełniania w pasku adresu Firefoksa opiszę specjalne rozszerzenie, które znacznie rozbudowuje możliwości posługiwania się tym elementem.
Mam na myśli dodatek Autocomplete Manager (oficjalna strona), na którego trafiłem za pośrednictwem Lifehackera. Oferuje on dwa tryby pracy:
czwartek, 25 października 2007
Podczas wpisywania jakiegoś adresu w Firefoksie standardowo pokazuje się rozwijalna lista wszystkich adresów z historii przeglądarki, zawierających wpisywany fragment tekstu.

Ustawienia autouzupełniania.

Domyślne ustawienie jest takie, że po pierwszych wprowadzonych znakach wyszukuje się w tej liście interesującą pozycję i wybiera ją z listy (klawiszami strzałek lub myszką). Podobnie jak w windowsowym Menu Start -> Uruchom...
Można je zmienić na wersje odrobinę szybszą, która po pierwszych znakach wypełnia pasek adresu najbardziej odpowiadającą wartością (teoretycznie oszczędza się wtedy na potrzebie wyszukiwania pozycji w liście adresów). Za te zachowania odpowiada parametr konfiguracyjny o nazwie browser.urlbar.autoFill, przyjmujący wartości Prawda/Fałsz.
wtorek, 26 czerwca 2007
Podglądając swoje statystki z FeedBurnera zauważyłem, że są osoby, które subskrybują RSS za pomocą wbudowanych w Firefoxa aktywnych zakładek (ang. live bookmarks).

Prawdopodobnie więc interesujacym może dla nich okazać się rozszerzenie LiveClick, które rozbudowuje dość skromne możliwości aktywnych zakładek o następujące funkcje (za autorami rozszerzenia):
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
bloxowe porady

RSS


dodaj do netvibes

Add to Google


pobierz Spiceworks - darmowe oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT